Dünya'nın En İyi 25 İşvereni Açıklandı

Küresel iş gücü piyasasında benzeri görülmemiş huzursuzlukların yaşandığı bir yılda, en iyi işverenler güçlü bir şekilde durmayı başardı.

Ekonomi 13.10.2022, 14:58
Dünya'nın En İyi 25 İşvereni Açıklandı

Çalışanlar, kariyerlerini ve yaşamlarını yeniden değerlendirdi. Dünyanın dört bir yanındaki işverenler ise en iyi yeteneklerini ellerinde tutmak için çabaladı. Great Place to Work®’ün Fortune ile oluşturduğu World's Best Workplaces™ 2022 Listesi'ne giren şirketlerde çalışanlarla güvene dayalı ilişkiler kurmak çalışan kaybını azaltırken üretkenlik oranını da olumlu yönde etkiledi.

Great Place to Work® World's Best Workplaces™ 2022 Listesi’ndeki ilk 25 şirketteki çalışanların;

%88'i şirketlerine "fazladan emek” verdiklerini söyledi.

%87'si işyerlerini arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye edeceklerini söyledi.

% 85'i işverenleri için uzun vadeli çalışmak istediğini söyledi.

Great Place to Work® CEO'su Michael C. Bush, “Küresel işgücüne sahip şirketler için her çalışanın tutarlı bir deneyim elde etmesi daha zor olurken aynı zamanda da etkili” dedi.

Bush ayrıca, “2022'de küresel şirketlerin karşı karşıya olduğu birçok zorluğa rağmen bu organizasyonlar, çalışanlarının refahını ilk sıraya koydular. Şirketler, çalışanları için doğru eylemlerde bulunduklarında bu, hiçbir sorunun üstesinden gelinmeyecek kadar büyük olmadığını kanıtlıyor” dedi.

Great Place to Work®, dünya çapında yaklaşık 4,5 milyon çalışanla anket yaparak kazanan 25 işyerini belirledi ve yaklaşık 15 milyon çalışanın işyeri deneyimini temsil etti. Liste kriterlerini sağlamak için şirketlerin beş veya daha fazla ülkede ulusal bir Best Workplaces™ listesinde yer alması ve küresel çapta 5 binden fazla çalışanı olması gerekiyor.

Bu işverenler çalışanların refahı, esnek çalışma şartları ve tüm çalışanlar için eşitlik konusundaki çalışmaları ile öne çıktılar.

2022 listesinde yine en üst sırayı DHL Express aldı. Listede ikinci olan Hilton’u ise Cisco izledi. Geçen yılki World’s Best Workplaces™ Listesi'nde de her üç şirket yine ilk üç sırada yer almıştı. Millicom, Medtronic, Nestle ve Bristol-Meyers Squibb, World’s Best Workplaces™ 2022 Listesi’nin yeni üyeleri oldular. Ayrıca FedEx 2014'ten sonra listeye geri dönerken Accenture 2011'den bu yana ilk kez listede yer alıyor.

World’s Best Workplaces™ 2022 Liste Şirketleri:

 1. DHL Express 
 2. Hilton 
 3. Cisco 
 4. Salesforce 
 5. Millicom 
 6. AbbVie 
 7. Deloitte 
 8. Hilti Group 
 9. SC Johnson 
 10. Stryker 
 11. Teleperformance 
 12. Medtronic 
 13. EY 
 14. VRIO: DIRECTV & SKY 
 15. SAP SE 
 16. Scotiabank 
 17. Accenture 
 18. Nestle 
 19. Cadence 
 20. Mercado Libre 
 21. FedEx 
 22. Concentrix 
 23. Sopra Steria 
 24. Adobe 
 25. Bristol-Meyers Squibb     
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)