Alexa

Emeklilere Bayram İkramiyesi ne zaman Ödenecek? İşte Tarih!

Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde ödenen 1.000 Tl. bayram ikramiyesi tarihi belli oldu. Peki 2019 bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek? Yeni emekli olanlar da bayram ikramiyesi ödenecek mi? Diğer taraftan emekli maaşlarının da ne zaman yatırılacağı merak ediliyor.

Emeklilere Bayram İkramiyesi ne zaman Ödenecek? İşte Tarih!

Bayramlarda emeklilere ödenecek olan 1.000 Tl. tutarındaki ikramiyenin ne zaman ödeneceği Merakla bekleniyordu. Emekliler bu yıl (2019) Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerini Mayıs ve Ağustos ayında alacak. yapılacan açıklamaya göre yeni emeklilerde bayram ikramiyesinden yararlanacak.

30 Nisan 2018'de emeklilere, dul ve yetimlerine her yıl iki dini bayram öncesi 1.000'er lira ikramiye verilmesini kararlaştıran hükümet, bu yılda iki dini bayram öncesi ödeme yapılacağını belirtti. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle emeklilere 1.000 liralık bayram ikramiyesinin Mayıs sonuna kadar ödenmesi bekleniyor.

SSK, Bağkur ve memur dahil 12,5 milyon emekliye 1.000 Tl. ödeme farklı günlerde yatması bekleniyor. Büyük ihtimalle bu ödemeler 27-31 Mayıs arasında hesaplara yatırılacak. 

Emekli Maaşları Ne zaman Yatacak?

Emekliye bayramdan önce maaşlarıda ödenecek. Memur emeklisi maaşını 1-5 Haziran'da alıyor. Ancak SSK ve Bağkur emeklisi maaşını emeklilik kartındaki numarasına göre 17-28 Mayıs arasında çekecek. SSK ve Bağkur emeklisi bayrama maaşlarını çekmiş oyacak.

EMEKLİ AYLIKLARINA HACİZ OLUR MU?

Emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Bayram ikramiyesi için de aynı durum geçerli. Emeklilere yılda iki kere 1.000 TL bayram ikramiyesi verilmesine ilişkin 5510 sayılı kanunun ek 18'inci maddesinde, 'Bu madde kapsamında yapılan ödemelerden kesinti yapılamaz ve bu ödemeler haczedilemez' hükmü yer almaktadır.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE