Alexa

Emeklilerin Zamlı Ocak Maaşları

Emeklilerin Ocak zamları belli olmaya başladı. En düşük kamu emeklisi maaşı ne kadar? 2017 emekli maaşları, Emekliler ne kadar alacak?

Emeklilerin Zamlı Ocak Maaşları

Emeklilerin Ocak zamları üzerinde çalışmalar son şekli almaya başladı. En düşük kamu emeklisi maaşı bin 752 liraya çıkıyor.

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri  yeni maaşını öğrenmek için yılın ikinci yarısındaki  enflasyonu bekleyecek. Yapılan tahminlere göre en düşük aylık esnaf emeklilerinde bin 204 liraya, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 386 liraya yükseliyor.

Takvim'in haberine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yılın Ocak ve Temmuz dönemlerinde, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. 2016'nın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, SSK ve Bağ-Kuremeklilerinin Ocak zammını belirleyecek. Bu oran da 3 Ocak'ta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak.

Yılın ikinci yarısında enflasyonun yüzde 3'ün üzerinde olması bekleniyor. Eğer yüzde 3.5 civarında çıkarsa; Ocak'ta en düşük maaş 2000 yılından önce emekli olan SSK'lılarda bin 386, 2000'den sonrakilerde 826, Bağ- Kur esnaf emeklilerinde bin 204, Bağ- Kur tarım emeklilerinde ise 948 liraya yükselecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2017'nin ikinci zammını da Temmuz'da alacak. 

YORUM EKLE