Yandex Metrika

Esnafa faiz desteği

Ensafın Halk Bankası'ndan kullanacağı kredilere yönelik yüzde 50 faiz desteği için bütçeye kaynak konuldu.

Esnafa faiz desteği
03 Ekim 2013 Perşembe 17:54ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2013 yılında ensaf ve sanatkarın Halk Bankası'ndan kullanacağı kredilere yönelik yüzde 50 faiz desteği için 600 milyon liraya yakın kaynağın bütçeye konulduğunu belirterek, "Yıl sonu itibarıyla muhtemeldir ki esnaf ve sanatkarımızın bugüne kadar kullandığı kredilerin toplamı 9,5 milyar liraya ulaşacak" dedi.

Yenilenen Altındağ Belediyesi Yunus Emre Çarşısının açılış töreninde konuşan Yazıcı, çarşının 6 Mart'ta yandığını hatırlatarak, gece çıkan yangında ilgili tüm kurum kuruluşların hemen harekete geçtiğini ve ertesi gün de bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Yazıcı, o gece 687 dükkanın yandığını, ortaya büyük bir maddi hasarın çıktığını ve aileleriyle birlikte çok sayıda vatandaşın bu afetten etkilendiğini ifade etti.

Kendilerinin ise sorumlu mevkilerde bulunan kişiler olarak, duruma acilen müdahale ettiklerini belirten Yazıcı, "Ama hatırlayın, birileri geldi o zaman, burada sönmek üzere olan ateşi karıştırmaya çalıştı. Bizimle esnafımız arasında mesafe oluşturmaya çalıştı ama esnafımız basiretli. Kesinlikle bu oyunlara gelmedi. Sorunlarının çözümü noktasında kimin proje sahibi olduğunu biliyordu" dedi.

Bakan Yazıcı, yangının daha 1 ayı dolmadan, 1 Nisan 2013'te enkazın toplandığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"O zaman şunu konuştuk. Bir, belediye başkanı kısa zamanda yanan dükkanların yerine prefabrik yeni dükkanlar yapacak. İkincisi, yapılacak olan bu dükkanlar, yangın sırasında burada faaliyette bulunan esnafa tahsis edilecek. Üçüncüsü, buradaki imalat işi Ramazan Bayramı'ndan önce bitirilecek. Taahhüt buydu ve bunun hepsi gerçekleşti. Ramazan Bayramı'ndan önce burası açıldı. Çok güzel, modern bir çarşı olmuş."

- Esnafa verilen destekler

Yazıcı, yangında zarar gören esnafa verilen desteklere ilişkin de şu bilgileri verdi:

"Maliye Bakanlığı vergiler konusunda öteleme yaptı. Bakanlığımız, Bankalar Birliği ile bankaların esnafımıza sağladığı krediler konusunda kolaylık sağlaması için çalışmalar yürüttü, AFAD burada yangına maruz kalmış esnafımızın her birine 2'şer bin lira maddi destek sağladı. Sosyal Yardımlaşma Vakfı da yine yangına maruz kalmış esnafımıza 3'er bin lira destek sağladı. Ankara Ticaret Odası, bu yangın dolayısıyla Altındağ Belediyesi'ne burada kullanmak üzere 500 bin lira destek verdi. TESKOMB da esnafımıza yine krediler konusunda kolaylıklar sağladı. Bu arada memnun olmayanlar olabilir, bilmiyorum ama bana ulaşan bir şey yok."

Bunların elbette bir lütuf olmadığını dile getiren Yazıcı, verilen bu desteklerin, sosyal devlet olmanın bir gereği olduğunu söyledi. Yazıcı, çarşının yenilenmesi için yapılan imalatın parasal değerinin 4 milyon lirayı aştığını belirterek, "Esnafımız tabi burada hem ticari faaliyetlerini yürütecek hem de ailelerinin geçimini sağlayacak. İnşallah işleri daha fazla büyür" dedi.

- "Esnafımızın kullandığı kredi 9,5 milyar liraya ulaşacak"

Ülkenin sorunlarını çözme noktasında hiçbir farklılık gözetmediklerini ve tüm Türkiye'ye yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Yazıcı, esnafın 2002 yılında yüzde 50 ile kredi alırken, günümüzde yüzde 4-5 arasında bir faizle kredi kullandığını söyledi.

Bakan Hayati Yazıcı, bugün itibarıyla esnafa kullandırılan kredinin 9 milyar lira düzeyinde olduğunu belirterek, "2013 yılında esnaf ve sanatkarımızın Halk Bankası'ndan kullanacağı kredilere yönelik yüzde 50 faiz desteği için 600 milyon liraya yakın kaynak bütçeye konmuş durumda. Yıl sonu itibarıyla muhtemeldir ki esnaf ve sanatkarımızın bugüne kadar kullandığı kredilerin toplamı 9,5 milyar liraya ulaşacak" diye konuştu.

- Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı çalışmasını bitirdik"

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'na yönelik çalışmaları da anlatan Yazıcı, "Az önce bu çalışmayı bitirdik. Bazı rötuşlar var, arkadaşlarıma talimat verdim. Pazartesi günü kurul görüşlerine göndereceğiz. Kamuoyu bilgilendirme notunu da Pazartesi günü yine basına göndereceğiz. Yıllardır beklenen bir yasa, görüşleri, eleştirileri, katkıları alacağız ve inşallah hep birlikte müreffeh hedefe doğru yürüyeceğiz" dedi.

- "Siyaset, sorunları çözme işidir"

Demokratikleşme Paketine de değinen Yazıcı, bu paketin çok iyi anlaşılması ve iyi anlatılması gerektiğini söyledi.

"Her şey yanlıştır" diyenlere kulak asılmaması gerektiğini dile getiren Yazıcı, Türkiye'nin büyük kalkınmasını gerçekleştirmek üzere çok kararlı bir şekilde yoluna devam ettiğini ifade etti.

Yazıcı, sözlerini şöyle konuştu:

"Biz Türkiye'yi değiştirdik her alanda. El atmayabilirdik, yaptıklarımızı anlatmakla yetinebilirdik ama siyaset sorumluluk, sorunları çözme işidir. Sorunların çözümü konusunda cesaretli davranma işidir. Bu alanda alınması gereken riskleri hiç bir hesap yapmadan, siyasi kaygı taşımadan, 'milletimiz doğruyu bilir, ölçer, tartar' diyerek, o noktada kararlı bir duruş sergilemektir. Biz, gündemimizi her zaman halkın gündemiyle birleştiren bir yönetim anlayışına sahibiz. Hiçbir zaman kopuk olmadık."

- "Bayramda ekonomi de canlanacak"

Esnafın Kurban Bayramı'nı da kutlayan Yazıcı, bayram dolayısıyla ekonomik hayatın da canlanacağını kaydetti.

Bakan Hayati Yazıcı, Kurban Bayramı'nda insanların kurbanlık taleplerini karşılamak için besicilerin hayvanlar yetiştirdiklerini belirterek, "Şimdi onlar satılacak ve o satışlar dolayısıyla o sektöre, o alana aşağı yukarı 4 milyar lirayı aşkın bir kaynak aktarılacak. 10 günlük bir bayram tatili olacak. Tahminlere göre 15 milyon kişi seyahat edecek. Dolayısıyla bu taşıma dolayısıyla da ulaştırma sektörüne de 500-600 milyon lira dolayında kaynak aktarılacak" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.