Alexa

EYT Nedir? Emeklilikte Yaşa Takılanlar Cevap Bekliyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son dakika haberleri merak ediliyor. EYT'liler Bayram öncesi ve 23 haziran İstanbul seçimleri öncesi EYT ile ilgili bir gelişme bekliyor. Emekli olmak isteyen vatandaşlar erken emeklilik ile ilgili hükümetten açıklama bekliyor.

EYT Nedir? Emeklilikte Yaşa Takılanlar Cevap Bekliyor

EYT yeni gelişme var mı? EYT çıkacak mı? sorularının yanıtlarını herkes merak ederken, Daha önce MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, bir açıklama yaparak, EYT, 3600 ek gösterge gibi konuları CHP, İYİ Parti, HDP istismar ettiğini iddia etmiş, Belediye seçimleriyle bu sorunların çözülecekmiş gibi gösterdiklerini söylemişti. Kalaycı, ardından Bu sorunların çözümü için yaptıkları teklifler olduğunu, çözümünün aşama aşama, zamanla olacağını savunmuştu.

EYT’de bugün yeni haber var mı? şeklinde açıklamaları takip eden EYT'liler sosyal medya adreslerinden de çeşitli etkinliklerle seslerini duyurmaya çalışan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Yenikapı'da düzenledikleri mitingte konuşan Başkanı Gönül Boran Özüpak, kazanılmış olan hakkı korumak ve sahibine teslim etmenin, hukuk devletinin gereği olduğunu ifade ederek, "Biz yıllarca çalışarak, prim ödeyerek emekliliği hak ettik. Hak ettiğimizi yaş gerekçesiyle vermiyorlar" dedi.

Özüpak; "Biz adaletli bir şekilde hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz. Karşılığını ödediğimiz emeklilik hakkımızı istiyoruz. Yaklaşan yerel seçimle birlikte en güzel tepkimiz demokratik hakkımızı kullanırken sandıkta tercihimizi bizi anlayan, bizi dinleyen ve yanımızda olanlardan yana kullanmamız olacaktır." ifadelerini de kullandı.

Erken Emeklilik Şartları Nedir?

Erken emekli olma şartları kadınlara ve erkeklere göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde emekli olmak için sadece prim gün sayısını doldurmak yetmemektedir. Emekli maaşı alabilmek için aynı zamanda yaşı da doldurmuş olmak gerekmektedir.

Erken emekli olma şartlarından biri doğum borçlanmasıdır.

Sınırı 3 çocuk olmak üzere doğum borçlanması yapılabilmektedir. Doğum borçlanmasından faydalanmak için doğum yapmadan önce sigortanızın olması gerekir. Doğum yapan kadın her çocuğu için 2 yıl borçlanabilir. Eğer 3 çocuk yapıyorsanız bu 6 yıl demek. Fakat çocuğunuzu doğurduktan sonra sigortanıza herhangi bir prim işlenmemesi gerekiyor.

Engelli Çocuk Erken Emeklilik

Eğer çocuğunuz engelliyse ve sürekli olarak bakıma muhtaçsa SGK'ya başvuruda bulunup erken emekli olabiliyorsunuz.

Askerlik Borçlanması

Askerlik erken emekli olmanıza vesile olabilmektedir. Askerliğe başlamadan önce sigortalı bir işte çalışan kişiler askerlik borçlanmasından faydalanabilir. Yedek subay olarak görev yaptıysanız ve eğitim aldıysanız o süre boyunca borçlanabilirsiniz. Er olarak askerliğinizi tamamladıysanız yine askerlik borçlanması durumundan faydalanabilirsiniz.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2019, 03:13
YORUM EKLE