Yandex Metrika

Fındık üreticisinin desteğe ihtiyacı var

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındıkta fiyatın düştüğünü, tehlike çanlarının çaldığını, üreticinin desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.Bayraktar, "TMO devreye girmeyecekse fındıkta alan bazlı desteğin devamını bekliyoruz" dedi.

Fındık üreticisinin desteğe ihtiyacı var
10 Temmuz 2012 Salı 11:46

Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,, yaptığı açıklamada, dünya fındık üretimininyüzde 75'ini karşılayan Türkiye'nin, 2011-2012 sezonunda yaklaşık 197 bin ton iç fındık ihraç ettiğini ve 1,6 milyar dolar gelir sağladığını bildirdi.

 Fındığın, Türkiye'nin en önemli ihracat kalemlerinden biri olduğunu, bu ihracatın devamı açısından üreticinin gelir istikrarının sağlanması gerektiğini ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Fındık, Karadeniz Bölgesi'nde yaklaşık 2 milyon üretici nüfusunun geçim kaynağı. Gıda sanayisinde ve ticaretteyarattığı katma değer ve istihdamı da göz önüne aldığımızda Karadeniz Bölgesi'nin sosyo-ekonomik yapısının temel taşı, lokomotifi durumunda.

 Diğer taraftan bölgenin yapısı itibarıyla tarıma elverişsiz eğimli arazilere sahip zor coğrafyada fındık üretimiyapılması, erozyonu, olabilecek heyelanları önlüyor. Bu durum topraklarımızın korunmasında da büyük roloynuyor."

İSTEKLERİMİZİ İLETTİK

Doğu Karadeniz'de Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde kaliteli üretimin yapıldığı fındık bahçelerinin genelde yaşlı ve ocakların sık olmalarının verimi düşürmesi, maliyetlerin artması nedeniyle 2009 yılında fındık stratejisininuygulamaya konulduğunu hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla 2009 yılının Haziran ayında açıklanan fındık stratejisi kapsamında; fındığın taban arazilerden sökülmesi, daha ziyade yamaç arazilerde üretimin desteklenmesi amacıyla fındık üreticilerine dekara 150 lira destek, prim olarak ödenmeye başlandı. Üretim maliyetlerini aşağıya çeken ve 3 yıldır uygulanan alan bazlı destek, 2011'de sona erdi."

Bu dönemde fındık üreticilerine toplam 1,8 milyar lira ödeme yapıldığını, fındık üreticilerinin yaklaşık yüzde 84'ünün faydalandığı alan bazlı desteğin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, "Alan bazlı desteğin devamı konusunu 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, geçtiğimiz hafta da Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a ilettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da olumlu baktığını bildiğimiz alan bazlı desteğin devamıyla ilgili kararın Bakanlar Kurulu'ndan çıkmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

DESTEK LAZIM

Alan bazlı desteğin, fındığın hak ettiği değeri bulabilmesi, dünya piyasalarındaki yerini koruyabilmesi ve dış dünyada kaliteli Türk fındığı imajının zedelenmemesi açısından büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Bayraktar,şunları belirtti:

"Fındıkta fiyat düştü. Tehlike çanları çalıyor. Üreticinin desteğe ihtiyacı var. TMO devreye girmeyecekse fındıkta alan bazlı desteğin devam etmesi gerekir. 150 lira olan alan bazlı destek düşürülmeden devam etmeli. Çünkü üretici örgütü olan FİSKOBİRLİK'in, mali yapısı nedeniyle piyasada yer alması mümkün görülmüyor. Diğer taraftan üreticinin malını saklayabileceği lisanslı depoların yeterli ve yaygın olmaması, fındık üreticisini az sayıdaki tüccarın insafına bırakacaktır." (AA)İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.