Haluk Gürel, Elmas ve Pırlanta nedir?

Pırlanta binlerce yıldır insan hayatında var olan bir kıymettir. Üç nesildir pırlanta sektöründe faaliyet gösteren Haluk Gürel, Pırlantanın ne demek olduğunu, pırlantanın tarihi sürecini anlattı.

Ekonomi 13.07.2020, 21:56 17.07.2020, 01:50
Haluk Gürel, Elmas ve Pırlanta nedir?

Haluk Gürel, Pırlantanın doğada ham halde bulunan elmas madeninin işlenmiş haline denildiğini belirterek, Elmas, günümüzde değerli sanatkarların elinde aralarında ki bir duygu ve aşkla, işlenerek pırlantaya dönüştüğünü söyledi. 3 Nesildir Pırlanta ve Kuyumculuk sektöründe her geçen gün büyüyerek gelişen sektörün tanınmış ismi Haluk Gürel, elmasların parlaklığıyla diğer madenlerden ayrı tutulduklarını ve tarih boyunca farklı farklı anlamlar yüklendiğini belirtti.

Gürel: Avrupa ülkelerine Pırlanta ihraç ediyoruz

İşinsanı Haluk Gürel hakkında daha önceki yazımızda "Haluk Gürel kimdir? " başlığı altında hayat hikayesini anlattık. Gürel, Babadan Atadan gelen mesleğe sahip çıkarak, Kişiye özel Pırlanta tasarımları, Tasarım ürünleri, pırlanta kolye, küpe, yüzük gibi çok özel pırlanta sektöründe yoluna devam etti. Haluk Gürel bu konuda daha iddialı bir tutum izleyerek, Türk tasarımı pırlanta tasarım ve işçiliklerini tüm dünyaya tanıtma kararı verdiklerini belirtt. Hatta şu anda, Almanya, Belçika gibi Avrupa ülkelerine de pırlanta ihracatı gerçekleştirdiklerini, Güney Afrika, Hindistan ve Avusturya’danda pırlanta, elmas, safir, yakut gibi değerli taşlar getirdiklerini, bunları işleyerek müşterilerine sunduklarını belirtti.

"Pırlanta, elmasın içindeki sonsuz ışıltıdır. Göz kamaştıran bu ışıltıyı madenden dışarı çıkarmak sadece ustalık değil bu ona karşı duyulan bir aşktır aynı zamanda" ifadelerini kullanan Haluk Gürel, saflık, güzellik, sevgi, aşk, zenginlik ve güç pırlantanın en başlıca özelliği olduğunu belirtti.

Elmas bilinen en sert mineral ve, genellikle şeffaf olduğunu belirten Gürel, "Elmas kelimesi, yıkılmaz anlamına gelmektedir. Yunanca Adamas kelimesinden gelmiştir. Grafitin yanı sıra, tek bir element olan Karbondan yapılmış insan tarafından bilinen tek mücevherdir. Jeologlara göre, Bilime göre, elmas yapan karbon, Dünya'nın üst mantosundaki önceden var olan kayaların erimesinden gelmektedir. Bugün elmaslar Avrupa ve Antarktika hariç 25 ülkede çıkartılmaktadır. Elmas sertliği ile ünlüdür. Sertlik, bir maddenin çizilmeye karşı direncinin ölçüsüdür. Bir pırlantanın parlaklığı kırılma, yansıma ve dağılma özelliklerinden kaynaklanır." dedi.

Peki elmasla pırlanta arasında fark nedir?

Elmas ve pırlanta, iki farklı cevher olarak bilinsede ikisi arasında bir fark bulunmamaktadır. Sadece Pırlantanın işlenmemiş halidir elmas. Elmasın kesimleri belirlendikten sonra - pırlanta adını almaktadır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Kaya Duran 10 ay önce
Haluk Gürel gibi genç insanlara Türkiye'de ihtiyaç her zaman vardır. Haluk Gürel gibi idealist, azimli, sabırlı insanlar aynı zamanda Türkiye'nin kalkınmasında da önemlidir.