Alexa
banner322

İstanbul'a Silikon Vadisi Yapılacak

ABD'de bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Washington'daki resmi temaslarının ardından geçtiği San Francisco'da Silikon Vadisi'ni gezdi.

İstanbul'a Silikon Vadisi Yapılacak
 ABD'de bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Washington'daki resmi temaslarının ardından geçtiği San Francisco'da Silikon Vadisi'ni gezdi. Erdoğan, ilk durağı Microsoft'ta, CEO Steve Ballmer tarafından karşılandı. Ballmer karşılama esnasında, Erdoğan'ın geçtiğimiz aylardaİstanbul'da hediye ettiği kravatı taktı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın FATİH projesiyle ilgilenen Steve Ballmer, hazırladıkları eğitim yazılımları hakkında Başbakan'a bilgi verdi. Microsoft'un ardından Apple'da incelemelerde bulunan Erdoğan, son olarak Google'ı ziyaret etti.

'NELER OLUYOR GÖRMEK İSTEDİK'
Erdoğan, Silikon Vadisi'nden ayrılırken, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gelecek hafta FATİH projesiyle ilgili ihale yapılacağını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
"Bu ihale öncesinde Silikon Vadisi'ni görmek suretiyle bilişim teknolojisinde neler oluyor, yeni gelişmeler neler, bunları yerinde görelim istedik. Çünkü, bizim bu proje benzeri bir projeyi İstanbul'da gerçekleştirme hedefimiz var. Bu konuyla ilgili daha önce arkadaşlarımızı çalıştırdık. Şimdi de FATİH projesinde ilk hedef 10 milyon 600 bin tablet üretimi söz konusu. Bu üretimin ardından da 2-2.5 milyon tablet üretimi olacak."

'KENDİ MÜHENDİSLERİMİZ OLACAK'
Her sınıfa akıllı tahta yerleştirilmesi konusunda da çalışmaların devam ettiğini kaydeden Erdoğan, "Bütün bunların üretimi, gerek bu ihaleyi kazanacak ana yüklenici ve Türkiye'den buna ortak olabilecek firmalar, araştırma geliştirme noktasında Türkiye'deki genç dimağlarımızı, mühendislerimizi yetiştirmeyi hedefliyoruz. Silikon Vadisi'ni görmek suretiyle, aldığımız brifinglerle deneyimimizi, birikimimizi artırma fırsatı bulduk" dedi.
Erdoğan, "Gerek Microsoft, gerek Apple ve gerekse Google olsun, sürekli bilgiyi, uygulamayı geliştirmenin gayreti içindeler. Bu noktada adeta insansız otomobili de üretme konumuna geldiler. Bütün bunlar, geleceğe yönelik hayalleri gerçeğe dönüştürmenin adımlarıdır. Bunları yerinde görme, tanıma fırsatı bulduğumuz için mutluyum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2013, 14:27
YORUM EKLE