Alexa

Katar heyeti Samsu'da Ziyaretlerine Devam Ediyor

Samsun’a gelen Katar işadamları heyeti, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti.

Katar heyeti  Samsu'da Ziyaretlerine Devam Ediyor

Katar’ın uluslararası önemli şirketlerinden Milana Line, Doha Ticari Ofisi Ticari Müdürü Elias Aboufjawdeh ve Dubai Ofisi Milaha Hattı Müdürü Prasantha Dissanayake ile Q-Terminals Şirketi’nin Ticari Müdürü Syed Mohammed Abid İmam, Samsun’daki lojistik ve yatırım imkanlarını yerinde görmek ve inceleme yapmak üzere Samsun'a geldi.

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’ın davetlisi olarak Samsun’a gelen Katar heyeti, programları çerçevesinde Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu da ziyaret etti. AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Samsun TSO Meclis Başkanı Haluk Akyüz, Yönetim Kurulu üyeleri ve Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’ın da bulunduğu ziyarette yabancı heyet yetkilileri, şirketleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Milana Line Şirketi’nin Doha Ticari Ofisi Ticari Müdürü Elias Aboufjawdeh, şirketlerinin, liman, ulaşım ve lojistik hizmetleri üzerine çalıştığını belirterek, “Samsun’la ilgili daha önceden aldığımız bilgilendirmede, buranın bölgede bir lojistik merkez olabilecek bir yer olduğu ve bunun da altyapısının olduğu bize iletildi. Lojistik ve ulaşım anlamındaki potansiyeli ve imkanları görebilmek için Samsun’dayız. Ayrıca, pazar anlamında ve yapılan işleri yakından görmek ve keşfetmek istedik.  

Türkiye konum itibariyle doğu ile batı arasında bir merkez. Ulaşım anlamında da ülkeler arasında bir merkez. Şirketimiz globalde ulaşım ticareti yapan bir şirket. Biz de globalde fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz.  Samsun’daki yatırım fırsatlarını ve iş alanlarını somut olarak görmek için buradayız. Karşılıklı ne yapabiliriz, bunu yerinde görmek istedik. İnşallah karşılıklı güzel işler yaparız” dedi. 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu,  misafirlerine Samsun’un ekonomik ve ticari yapısı hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında dört, ikinci 500 arasında da 8 tane tane firmalarının olduğunu belirten Murzioğlu, Gıda sanayi, un sanayi, hazır giyim, ağaç ve mobilya, kağıt ve ürünleri, gübre, çimento, dükdil boru, şekerleme, yem, kimya ve ilaç sanayi, plastik ürünleri ve deterjan, cam ve ürünleri, kiremit ve tuğla, kireç, lastik ve ürünleri, demirçelik, metal eşya ve makine, oto yedek parça sanayi ile bakır ve mamulleri sanayi Samsun'un sanayisini teşkil ettiğini söyledi.

Samsun'un güçlü bir sanayi altyapısı olduğunu belirten Murzioğlu, "Samsun sanayi kenti olduğu kadar bir tarım kenti de. Karadeniz’in en büyük kenti olan Samsun, geçmişten gelen ticaret geleneğine sahip olması nedeniyle bölgenin merkezi konumunda. Ve sahip olduğu alternatifli üretim ve hizmet altyapıları ile potansiyeli oldukça yüksek bir şehir. Samsun çok yönlü bir kent. Türkiye’de sadece birkaç ile nasip olan hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşım hatlarıyla Samsun bir lojistik kent konumunda. Samsun’da dört tane çalışır vaziyette limanımız var. Samsun limanları, Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki ülkelere açılan kapısı konumunda. Havaalanımız uluslararası uçuşlara da açık.  Bu yönde Samsun’un bu potansiyeli göz önüne alınarak Odamızın da ortağı ve önderi olduğu 43 milyon Avroluk lojistik Lojistik Köy’ü kentimize kazandırdık. Biz her türlü işbirliğine hazırız. İnşallah bu ziyaret iyi bir işbirliğini de beraberinde getirir” dedi.

YORUM EKLE