Alexa

Kedi Maması Seçiminde İhtiyacınız Olabilecek Bilgiler

Kediler ev yaşamına rahatlıkla uyum sağlayabilen hayvanlardır.

Kedi Maması Seçiminde İhtiyacınız Olabilecek Bilgiler

Kediler ev yaşamına rahatlıkla uyum sağlayabilen hayvanlardır. Eğer evinizde bir kedi beslemek ve sevginizi onunla paylaşmak istiyorsanız, sevimli dostunuzun bakımına ait bazı bilgiler konusunda fikir sahibi olmalısınız. Kedi sahiplendiğinizde, yeni bir sorumluluk da edindiğinizin farkında olmalısınız çünkü onun sağlıklı bir yaşam sürdürmesi sizin ellerinizde. Alacağınız en önemli sorumluluk kedinizi doğru bir şeklide beslemek olacak. Doğru ve sağlıklı beslenmesi için de ona en doğru mamayı seçmeniz önem taşıyacak. Tercih edeceğiniz kedi mamalarının kedinizin gelişimine katkıda bulunacak, sağlık sorunlarını önleyecek ya da sağlık sorunlarına destek olabilecek kuru ve yaş mamalarda olması dikkate almanız gereken bir kriter.

Kedinize kedi maması seçerken en belirleyici unsurlar kedinin ırkı ve yaşıdır. Yavru ya da yetişkin bir kedi mi sahipleneceğinize karar verdikten sonra, onu nasıl besleyeceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Kediler 4 aylık olana kadar dişleri olmadığından, yavru kedinin kolay sindirilebileceği özel taneler ile hazırlanmış yeni doğan kedi maması ile beslenmelidirler. 4 ay ve 1 yaş aralığındaki bir kediyi tercih ettiyseniz, bu durumda yavru kedi maması ile onu beslemeniz gerekir. 1 ve 7 yaş aralığında bir kedi sahiplenecekseniz onun yetişkin bir kedi olarak yetişkin kedi mamaları ile beslenmesi uygundur. 7 yaşından büyük kediler ise yaşlı olduğundan, kolay hazmedebilecekleri özel mamalar ile beslenmelidir. Kedinizin ırkını da mama seçerken dikkate almanızda fayda var.

Kedi maması seçiminde belirleyici olan bir diğer unsur da, seçilen mamanın kedinin damak zevkine hitap edebilmesi. Kedinize mama beğendirmek başta biraz sizi zorlayabilse de hoşuna giden mama çeşidini bulduğunuzda onunla devam ederek kedinizi mutlu etmeniz mümkün. Unutmayın, kediniz eğer o mama türünü sevmediyse yemeyecektir.

Kuru ve yaş mamalar içerik olarak çeşitlilik gösterir. Yetişkin kedi mamaları somon, balık, tavuk, hindi ve ördek eti, kuzu eti gibi besinler ve tahıllar içerir. Tercih edeceğiniz kedi maması çeşidinin kaliteli bir markaya ait olması ve yapay ürünler içermemesi önem arz eder. Ayrıca gerçek et ağırlıklı olması, doğal antioksidanlar, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir içeriğe sahip olması da önemli bir konu.

Kedinizin sağlık durumuna uygun mamalar tercih etmeniz de onun beslenmesi açısından dikkat etmeniz gereken bir diğer husus. Örneğin; kedilerin deri ve tüy hassasiyetlerine karşı özel mamalar bulabilmek mümkün. Eğer kilo problemli bir kediniz varsa kilo kontrolü için düşük kalorili light mama çeşitlerine yönelebilirsiniz. Alerjik yapıdaki kediler için hipoallerjenik, sindirim sorunu yaşayan kediler için hassas sindirim özellikli mamalar çok daha uygun. Eklem sorunları olan kediler için eklem ve kemik destekleyici mamalar ile daha sağlıklı beslenmeleri sağlanabilir.

Kedinizin beslenmesi için kaliteli kedi maması markalarını bir arada sunan petzimo.com mamaların yanı sıra kedinizin ihtiyacı olan tüm pet shop ürünlerini de web sitesinde satışa sunuyor. Siteye girdiğinizde kedi bölümünde yer alan ürünleri detaylı bir şekilde inceleyebilir ve güvenle satın alabilirsiniz.

YORUM EKLE