Alexa

KOSGEB’le Kendi İşinizi Kurun

KOSGEB kendi işini kurmak isteyen küçük girişimciler için destek sağlayan kurumlardan bir tanesidir. 1990 yılından beri hizmet sunan KOSGEB, küçük ölçekli kuruluşlara hibe kredi ve düşük faizli kolay kredi imkanları sunmaktadır.

KOSGEB’le Kendi İşinizi Kurun

Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme Dairesi Başkanlığı olan KOSGEB’in verdiği hibe krediler çok çeşitlidir ve bunların alınabilmesi için bazı prosedürlerin uygulanması gerekmektedir.

Devlet yardımı veren KOSGEB’de hemen her sene yaşanan mevzuat değişiklikleri sebebiyle hibe kredi ya da düşük faizli kredi kullanmak isteyen işletmelerin detaylı araştırmalar ve incelemeler yapması gerekmektedir. Başvuru aşamasında gerekli şartları sağlayamayan işletmeler kredi değerlendirmesinden olumlu sonuç alamayacaktır. KOSGEB kredileri hibe destekler sunsa da işletme sahiplerinin belirli bir sermaye birikimine sahip olmasını ve ortaya kaliteli bir proje koymasını istemektedir.

KOSGEB’in Kuruluş Amacı Nedir?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet sunan KOSGEB, 1990 senesinde kuruluşunu tamamlamıştır. Ekonominin ve sosyal ihtiyaçların karşılanabilmesi adına kurulan KOSGEB, orta ve küçük işletmelerin sanayideki payını arttırabilmek adına kurulmuştur. KOSGEB’in diğer bir amacı da bu işletmelerin rekabet güçlerini ve rekabet seviyelerini arttırmaktır. İhracatta kurumsallaşma, Ar-GE gibi konuların geliştirilmesinde de KOSGEB’in katkıları bulunmaktadır.

Belirtilen tüm bu hedeflerde girişimciliğin arttırılması ve yaygınlaşabilmesinden başka, başarı elde edecek işletmelerin kurulmasını sağlayabilmek için KOSGEB işletmelere çeşitli destekler sunmaktadır. Girişimciliğin artması, ekonomik kalkınma ve istihdam problemleri gibi alanlarda çözüm sağlaması bakımından önemlidir.

KOSGEB destekleri hibe olarak verilebildiği gibi uygun faiz oranları ve geniş vadelerle de işletmelere sunulur. Verilen hibe kredilerin rakamları daha düşük olmakla birlikte, KOSGEB gerekli şartları sağlaması halinde işletmelerden bu bedelleri talep etmemektedir. Düşük faizli kredilerde ise çekilmek istenen rakamlar daha büyüktür. KOSGEB’in destek sunabilmesi için bir işletmenin kayıtlı işletme olması gerekmektedir.

KOSGEB temel hedefine yeni işletmeleri almıştır ve onları teşvik etmek, girişimciyi eğitimsel ve mali anlamda desteklemek görevlerini sürdürmektedir.

KOSGEB Tarafından Verilen Destekler

KOSGEB tarafından verilen destekler arasında; kredi faiz desteği, KOBİ proje destek programı, laboratuvar hizmetleri, işbirliği güç birliği destek programı, tematik proje destek programı, Ar-ge genel destek programı, gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı gibi birçok farklı destek programları yer almaktadır.

KOSGEB ihtiyaçlar çerçevesinde yeni destek programları açarken, eski destek programlarını kapatabilir. KOSGEB desteklerinin alına bilmesi için istenen destek türünün hangi programa dahil olduğu ve bu program kapsamında işletmenin sorumluluklarının iyi bilinmesi gerekmektedir. KOSGEB ve KOSGEB destekleriyle ilgili detaylı bilgi alabilmek için fuatcakmak.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 00:03
YORUM EKLE