Yandex Metrika

LPG avantaj olmaktan çıkıyor

Tür­ki­ye­'de ha­len Da­ni­mar­ka­'dan son­ra dün­ya­nın en pa­ha­lı oto­ga­zı kul­la­nı­lı­yor. LPG'li araç kullananları umutları ise EPDK'nın açıklamasıyla tükendi.

LPG avantaj olmaktan çıkıyor
04 Aralık 2013 Çarşamba 08:57

  TürkiyeGüney  Kore'den  sonra  dünyada otogazın en fazla  kullanıldığı  ülke  konumunda . Dünyanın en pahalı  benzinini   kullanan  Türk  tüketicisi , bu dezavantajını  avantaja  çevirmek için ortalama 2 bin lira ödeyerek  aracını  LPG'li hale getiriyor. Böylece  benzine  oranla yaklaşık yüzde 30'luk tüketim  avantajı  yakalayan  tüketiciler , yapılan 30  kuruşluk  zamla bu  avantajın  önemli bir kısmını  elinden  kaçırmış oldu.

EPDK: İç kaynaklı değil müdahale edemeyiz

LPG fi­ya­tı­na ge­len 30 ku­ruş­luk ta­ri­hi zam­ma Ener­ji Pi­ya­sa­sı Dü­zen­le­me Ku­ru­mu (EPDK) da mü­da­ha­le ede­me­di. Re­kor zam­mı de­ğer­len­di­ren EPDK yet­ki­li­le­ri, LPG fi­yat­la­rın­da Ce­zay­ir'­in baz alın­dı­ğı­nı, zam­mın da bu pi­ya­sa­da­ki aşı­rı yük­se­liş­ ten  kay­nak­lan­dı­ğı­nı, içe­ri­de mü­da­ha­le ede­cek bir du­rum oluş­ma­dı­ğı­nı söy­le­di­ler. Ra­fi­ne­ri, da­ğı­tı­cı ve ba­yi kâr­la­rın­da bir de­ği­şik­lik  ol ­ma­dı­ğı­na işa­ret eden EPDK yet­ki­li­le­ri, ta­ma­men  Suu ­di  Ara ­bis­tan kay­nak­lı fi­yat ar­tış­la­rı­na içe­ri­den mü­da­ha­le yap­ma im­ka­nı bu­lun­ma­dı­ğı­nı ifa­de et­ti­ler.

Dizelde  de  aynısı  oldu

Uygun   fiyatlı  olduğu için  tüketicilerin   tercih  ettiği LPG, bu zamla birlikte  motorine  benzer bir grafik  çizmeye  başladı.  Fiyat   avantajı  sebebiyle otomobil  satışlarında  payını yüzde 61'e kadar çıkaran  dizellermotorin   fiyatlarının   benzinle  arayı kapatması üzerine yavaş yavaş gözden düşmeye başladı.  Benzinli   otomobillere  yönelmeye  başlayan   tüketiciler , daha da fazla  tasarruf yapabilmek için LPG'ye yönelmişti. Fakat 3 lira sınırını aşan  fiyatı  sebebiyle LPG, tıpkı  motorin gibi  rekabet  gücünü  büyük  ölçüde kaybetti.

Yılda  485 lira  buharlaştı

Benzine  göre  litre  bazında yüzde 30 daha fazla tüketen LPG'li  otomobillerdüşük   fiyatı sebebiyle  avantajlıydı . Fakat  son  zamla bu  avantaj  önemli ölçüde azaldı.  Benzinle  ortalama tüketimi 8  litre  olan bir  otomobil , LPG'yle 10.4  litre  tüketiyor. Buna göre  benzinli   aracın   kilometre maliyeti  38  kuruş . LPG ise, zam öncesi  aynı  mesafeyi 29  kuruşa   katediyordu . Zam  sonrası LPG'nin  kilometre   maliyeti  de 32  kuruşu  geçti.

Yılda  ortalama 15 bin  kilometre   yol   kateden  bir  sürücü , zam öncesi LPG'yle 1365 lira  avantaj sağlıyordu. LPG dönüşümünün yaklaşık 2 bin liraya yapıldığı düşünüldüğünde kit  fiyatını  1.5 yılda  çıkarmak mümkündü. Fakat zam  sonrası   yıllık   avantaj  880 liraya geriledi. Bu da LPG kitine verilen   paranın  artık ancak 2.5  yılda  telafi edileceği anlamına geliyor.

Danimarka'nın ensesindeyiz

Dünya çapında  LPG  fiyatlarına  bakıldığında, ilk sırada 1,22  euroyla  Danimarka ilk sırada  yer alıyor . Zam öncesi 1,02  euroyla  ikinci sırada bulunan  Türkiye , 30  kuruşluk   fiyat  artışı sonucunda  1,13  euroya  ulaştı ve Danimarka'ya oldukça yaklaştı.

Tüp tak­tı­ra­na dar­be vu­rul­du

LPG zam­mı­nı  eleş ­ti­ren Tür­ki­ye Es­naf ve Sa­nat­kar­la­rı Kon­fe­de­ras­yo­nu (TESK) Baş­ka­nı Ben­de­vi Pa­lan­dö­ken, dün­ya­da pet­rol fi­yat­la­rının düş­tü­ğü bir or­tam­da LPG'­ye ya­pı­lan re­kor zam­mın es­na­fı şa­şırt­tı­ğı­nı söy­le­di. Pa­lan­dö­ken, "Biz ben­zin­de, mo­to­rin­de in­di­rim ya­pıl­ma­sı­nı bek­ler­ken ti­ca­ri  araç ­la­rın yo­ğun­luk­la kul­lan­dı­ğı LPG'­ye 30 ku­ruş zam gel­me­si şa­şırt­tı.  Ucuz  di­ye  araç ­la­rı­na tüp tak­tı­ran­la­ra ve ti­ca­ri­le­re dar­be vu­rul­du. Akar­ya­kıt fi­yat­la­rı üze­rin­de­ki ÖTV ve KDV ora­nı dü­şü­rül­me­di­ği sü­re­ce ka­çak kul­la­nı­mı ar­ta­r" de­di.

Kaynak: Bugünİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.