Alexa

Piyasalar Fitch Kararını Bekliyor

Hafta başından itibaren hareketli seyrini sürdüren dolar ve euro Uluslararası değerlendirme kuruluşu Fitch Rating'in karar öncesi gerilimini sürdürüyor.

Piyasalar Fitch Kararını Bekliyor

Uluslararası değerlendirme kuruluşu Fitch Rating, Kredi değerlendirme kuruluşları arasında tek yatırım yapılabilir seviyesi Fitch'ten gelmiş olması kuruluşun bugün vereceği kararı biraz daha önemli kılıyor.

Güne 3,89 seviyesinden başlayan dolar/TL, Fitch kararının etkisiyle gün içinde 3,91 seviyesine kadar yükseldi. Kur, şu sıralarda 3,87 seviyesinden işlem görüyor.


Fitch Ratings halen Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviye olan 'BBB-' ile, görünümü ise 'negatif' olarak değerlendiriyor. XTB Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Arzu Toktay, Fitch'in Türkiye'nin ülke notuna ilişkin bugün vereceği kararı değerlendirdi. Toktay, “Ocak ayı başından bu yana Türk lirası negatif fiyatlamadan anlaşılan piyasalar Fitch’in kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeden bir basamak aşağı çekmesini yüzde 50 ihtimal olarak görüyor" dedi.


Toktay, önümüzdeki dönemde zor koşullar içerisinde de olsa 2017 senesinde Türkiye ekonomisinin beklenen ekonomik büyüme performansını yakalamasının önemli olduğunu bildirerek, "Tek yatırım yapılabilir ülke notunu da kaybettik diyelim piyasalar nasıl tepki verir? Dolar/TL paritesinde 11 Ocak zirvesi 3,94 ve belki biraz üzeri görülür ardından parite 3,75-3,85 bandına geri çekilir. Euro/TL’sına gelince 4,20 üzerine hareketlenebilir. Sonrasında dışarıda euro/dolar hareketine bağlı olarak limitli bir geri çekilme yaşanabilir. Euro/TL paritesinde piyasanın denge aralığını 4,05-4,15 olarak biraz daha yukarıda görüyoruz. Gram altın fiyatlarına gelince, bir tarafta dolar/TL paritesi bir tarafta dolar/ons cinsi fiyatlar terazinin dengeleri 143,00 TL/gram üzerinde yükselişi işaret ediyor". 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner325