Alexa

Samsun'da Bu liseyi bitirenin iş sorunu olmuyor

Türkiye'nin her yerinden eğitim almak için Samsun'a geliyorlar. Bu liseyi bitiren öğrenciler yüzde 85 oranında istihdam ediliyor.

Samsun'da Bu liseyi bitirenin iş sorunu olmuyor

Türkiye'nin en eski tarım liselerinden biri olan Samsun Gelemen Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Türkiye'nin en başarılı tarım liseleri arasında yerini alıyor.

Veteriner sağlık eğitimi dalında eğitim veren bu liseden mezun olan öğrenciler iş sorunu yaşamıyor ve istihdam ediliyor. Uygulamalı eğitim alan öğrenciler liseyi bitirdiklerinde iş hayatına atılıyor. Türkiye'nin istihdam oranı en fazla olan liselerinden biri olan okuldan mezun olanlar hayvan sağlığıyla ilgili birçok iş kolunda veteriner teknisyeni olarak çalışabiliyor.

Türkiye'nin en doğusundan en batısına kadar çeşitli illerinden yaklaşık 100 öğrencinin yatılı olarak eğitim gördüğü okulda toplam 300 öğrenci eğitim görüyor.

Okulda bulunan teorik ve uygulama eğitimini alan öğrenciler, veteriner kliniklerinde, hayvan çiftliklerde ve tarım il-ilçe müdürlüklerin beceri eğitim imkanı buluyor.

Diyarbakır'dan Muğla'ya, Antalya'dan Çorum'a kadar çeşitli illerden eğitim almaya Samsun'a gelen öğrenciler, tavsiye üzerine Samsun'u tercih ettiklerini söylediler. Okuldan mezun olup direkt çalışma hayatına atılan öğrenciler ise işlerinden oldukça memnun. 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE