Alexa

Sigorta Şirketleri Yüksek Aldıkları Primleri İade Etmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Sigorta şirketleri tarafından Fazladan prim alınmaya devam edildiğini söyledi.

Sigorta Şirketleri Yüksek Aldıkları Primleri İade Etmeli

Zorunlu trafik sigortasında şirketlerin en büyük sorunlarının Nisan ayında ilgili kanunda yapılan değişiklikle çözüldüğünü belirten Palandöken, “Kanun değişikliğine rağmen zorunlu trafik sigortası primleri hala düşmedi. Fazladan prim alınmaya devam ediliyor. Sigorta şirketleri bugüne kadar yüksek aldıkları primleri iade etmeli” dedi.
 
Hazine Müsteşarlığının yeni bir sistemi hayata geçirmek üzere olduğunu ifade eden Palandöken, “Yeni sistemde tüm sigorta şirketlerinin teklifleri tek bir ekranda görülecek. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesi (sbm.org.tr) üzerinden uygulanacak. Bu sistemde esnafımız en ucuz fiyat bilgisine bu site üzerinden ulaşabilecek ve aracını en düşük teklifi veren şirkete sigortalatacak. ” dedi.
 
Yeni sistemin Eylül ayının sonlarında uygulanmaya başlayacağını belirten Palandöken, “Yeni uygulama sigorta şirketleri arasında rekabet koşullarını artıracak. Yetkililerimiz fiyatların düşürülmesi için şirketlere verilen son şans olarak uyarıyorlar. Ancak bu sistemin de sorunu çözeceğini sanmıyoruz. Zira sigorta şirketleri müşteri kapmak değil, tersine sigorta yapmamak için uğraşıyor. Zorunlu trafik sigortası yapmak istemeyen şirketler fiyatlarını düşürmez, tersine yükseltir. Bu sorun yalnızca bölgesel ve araç bazında tavan fiyat getirilerek çözülebilir” şeklinde konuştu.  
 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 11:32
YORUM EKLE