Alexa

Temmuz Ayı Ev Fiyatları Ne Durumda?

Türkiye’de emlak sektörünün durgunlaşması verilerde beklenmedik durumlar yaratıyor.

Temmuz Ayı Ev Fiyatları Ne Durumda?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber hayat kolaylaştıran start-up projeleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Emlak yatırımı yapmak isteyen kişileri yüzlerce siteyi gezmekten kurtaran ve her ay sunduğu verilerle kaliteli bir yayın sunan Flatfy - uluslararası emlak arama motoru adlı oluşum ülkemizde ve 37 ülkede hizmet veriyor. Girişim sunduğu aylık tablolarla birçok hususta analiz yapmaya yardımcı oluyor. Hatta çoğu zaman sunulan veriler tek başına bir araştırma ve kaynak kalitesinde olabiliyor.

Temmuz ayı ev fiyatları ne durumda? Merak edenler için temmuz ayı grafiklerini yayınlayan girişim bizlere ilginç veriler sunmaya devam etti. Türkiye’de emlak sektörünün durgunlaşması verilerde beklenmedik durumlar yaratıyor. Sezon nedeni ile artış beklenen şehirlerde artış olmazken bazı şehirlerde ufak düşüşler yaşanıyor.

temmuz ayı ev fiyatları ne durumda

Temmuz ayı ev fiyatları için konuşmak gerekirse Antalya’nın bu ay fiyatlarda ciddi artışlar yaşaması beklenirken fiyatların sabit kalmaya devam etmesi sektörde olan durgunlukla ilgili ciddi bilgiler veriyor. Bununla beraber Gaziantep’te ev fiyatları düşük gözüküyor olsa bile bu rakam büyük evlerde ciddi farklılıklar gösteriyor, bu durumdan bir diğer tabloda bahsedeceğiz. Konya ise 150 bin TL baremini geçen şehirler arasında yerini almış durumda bulunuyor. Buna rağmen Konya ve diğer şehirlerde olan fiyat durgunluğu diğer aylarda yayınlanan tablolara bakınca göze çarpmaya devam ediyor. Kayseri ve Ankara ise bu durgunluğun dışında Türkiye’de uzun yıllardır ucuz ev imkânı sunan 2 şehir olmaya devam ediyorlar.

şehirlere göre temmuz ayı ev fiyatları

tr.Flatfy.com raporunda Türkiye’de 3 odalı evler gördüğü yüksek talep ve yüksek arz’ın birbirini tam anlamıyla tutmasıyla ciddi bir denge gösterisi yapıyor. Bu evler aileler için veya geleceğe yönelik alım yapan kişiler için hem fiyatlarıyla hem imkanlarıyla tercih edilebilir duruyor. Büyük 4+ odalı evler ise neredeyse 3 odalı evlerin 2 katı fiyatlara satışa sunuluyor. Hatta bazı ülkelerde 2 katını aşan rakamlar bulunuyor örneğin Kayseri’de 3 odalı ev 210 bin civarında iken 4 odalı bir ev 427 bin. Bunun nedeni ise 4 odalı evlerin genelde dublex, triplex gibi daha lüks evlerden oluşması olarak gösteriliyor. 1 ve 2 odalı evlerde ise konut fiyatları uygun gözüküyor. Özellikle Ankara, Kayseri ve Konya ciddi imkanlar sunarken Adana’da ise sadece 1 odalı evler uygun gözüküyor. 1 ve 2 odalı evler şu an Türkiye’de geleceğe yönelik bir yatırım olarak kullanılan konutlar arasında yer almaya devam ediyor.

YORUM EKLE