Alexa
banner322

TMSF'in Turkcell Hucumu

Çukurova Grubu'nun Show TV, BMC, Digiturk, SKY, Akşam ve Güneş gazeteleri gibi 10'dan fazla şirketine el koyan TMSF, şimdi de gözünü Turkcell'e dikti...

TMSF'in Turkcell Hucumu

  (TMSF), geçen hafta'na bağlı  ve BMC'ye el koydu. Ardından gruba ait 40 şirket ve 5 gerçek kişiye ait mallara haciz işlemi yapıldı. Dün de Digiturk, SKY TURK,  ve Alem FM'in de aralarında bulunduğu Çukurova Grubu'na ait 10 şirketin yönetimi devralındı. 

SPK'DAN 'E 30 GÜN SÜRE 

'ün, el koyarak satışa çıkarmaya hazırlandıkları Show TV ve BMC ile ilgili yaptığı ilk değerlendirmesi, grubun diğer bir şirketi Turkcell'in de topun ağzında olduğunu gösterdi. Başkan Gül, el koyulan şirketlerin durumunun vahim olduğunu ve TMSF'nin bu şirketlerle alacaklarını geri alma imkanı bulunmadığını söyledi. Turkcell'de, Çukurova Grubu'nun ne kadar hakkı olduğunu tespit edemediklerini belirten Gül, Çukurova'nın hakları çerçevesinde Turkcell'e de gidebileceklerini vurguladı. Grubun Turkcell'de direkt olarak yüzde 0.05 payı bulunurken, diğer hissedar Rus Altimo ile yüzde 13.81 hissenin sahipliğine ilişkin dava süreci devam ediyor. Başkan Gül, grubun fona olan borcunun 455 milyon dolar olduğunu kaydetti. Bu arada SPK, Turkcell'e Genel Kurul yapması için 30 gün süre verdi. Genel Kurulun yapılamaması durumunda SPK gerekli atamaları resen yapacak. 

NEDENİ INTERBANK BORÇLARI
TMSF'nin yaptığı el koyma ve haciz işlemlerine, Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in Interbank'tan kalma 455 milyon dolarlık borcu neden oldu. Karamehmet taksitlendirilen borcunu ödeyemeyince, TMSF yetkilileri düğmeye basmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2013, 02:26
YORUM EKLE