Alexa

Trump'la Küresel Piyasa Sarsıldı

ABD başkanlık seçimini Donald Trump'ın kazanması küresel ve yurtiçi piyasalarda sert hareketlere yol açtı. Dolar, TL karşısında 3,30'u görürken, euro da 3,67'ye kadar çıktı.

Trump'la Küresel Piyasa Sarsıldı

ABD başkanlık seçimlerini Donald Trump'ın kazanmasının ardından küresel ve yurtiçi piyasalarda sert hareketlenmeler görüldü.

Anketlerde Hilllary Clinton'ın kazanacağı beklentisi içinde olan küresel piyasalar, Trump'ın zaferi ile deprem etkisi gördü. Yurtiçi piyasalarda dolar/TL paritesi piyasaların kapalı olduğu saatlerde sabaha karşı tarihi zirve olan 3,30'u gördükten sonra kademeli olarak 3,18 seviyesine kadar geriledi.


Altın fiyatlarında sert yükseliş yaşandı. Altının ons fiyatı yüzde 5 yükselerek 1337 dolara fırladı. 30 Eylül'den beri en yüksek seviyeye çıkan altın 2008'den beri en büyük günlük yükseliş yaşandı.

ABD ham petrolü yüzde 3 düşüşle 43,62 dolara, Brent petrolü yüzde 2,6 düşüşle 45 doların altına indi.

Trump'ın seçileceğinin kesinleşmesi ile Meksika pesosu, yüzde 11'e yakın kayıpla son sekiz yılın en sert düşüşünü göstererek tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Güney Afrika randı da yüzde 4'ün üzerinde düşüşle son bir ayın en sert düşüşünü gerçekleştirdi. 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner325