Alexa

TUSAF’TAN 5 MİLYON TON UN SÖZÜ

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF), 28 Eylül Cuma günü Karadeniz Un Sanayicileri Derneği (KUSAD) Sheraton Grand Samsun Hotel’de, “Hasadın Ardından” temasıyla sektör temsilcilerini bir araya geldi.

TUSAF’TAN 5 MİLYON TON UN SÖZÜ

TUSAF Başkanı Eren Günhan Ulusoy, un fiyatları üzerinden yapılan spekülasyonlara izin vermeyeceklerini ifade ederek federasyon olarak çuvalı 95 TL’den 5 milyon ton un temin etme garantisi verdi.

19 milyar TL’ye ulaşan un sektörü, 2017 yılını 3,5 milyon ton un ihracatından elde ettiği 1,1 milyar Dolar ile kapatırken, 2018 yılı hedefi ise 3,6 milyon ton un ihracatından 1 milyar 250 milyon Dolar gelir elde edebilmek. Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 90’ına ulaşan ve her 3 kişiden 1 kişinin Türk ununu tüketmesini sağlayan un sektörü, son 6 yıldır Türkiye’nin dünyanın un ihracat şampiyonu olmasında önemli bir katkı sunuyor. 

28 Eylül Cuma günü KUSAD (Karadeniz Un Sanayicileri Federasyonu) ev sahipliğinde Sheraton Grand Samsun Hotel’de düzenlenen “Hasadın Ardından” toplantısında, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Tarım Ürünleri Lisanslı Depo ve Yetkili Sınıflandırıcı Şirketleri Derneği (LİDAŞDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Özkan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vedat Ceyhan gibi STK, bürokrat ve akademisyenlerin yanı sıra un sanayicileri katılım gösterdi. 

Un fiyatının 95 TL/çuval dan, 175 TL/çuvala çıktığı gibi asılsız iddialara Cevap

TUSAF ve KUSAD Başkanı Eren Günhan Ulusoy, "2003 yılında Samsun merkezli olarak kurulan KUSAD, TUSAF çatısı altında 15 yıldır bölgemizdeki un sanayicilerimize ve sektör paydaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Un fiyatının 95 TL/çuval dan, 175 TL/çuvala çıktığı gibi asılsız iddiaları ortaya attılar. Bu çevreler un bulunamadığı, unun karaborsaya düştüğü algısıyla halkımızı panikletmeye ve okları un sanayicilerine çevirmeye çalıştılar. Un üzerinden yapılmaya çalışılan bu algı operasyonunda, hedefin yanlış seçildiği siz un sanayicilerimizin milli duruşu sayesinde kısa sürede gözler önüne serildi. Bu süreçte tarım bakanımız birçok defa bizlerle toplantı yaparak, istişarelerde bulundu. Bizlere çözüm noktasında yol gösterdiği için teşekkür ediyoruz. Verdiğimiz 95 TL fiyatla bir milyon çuval temin etme garantisini basın önünde tüm kamuoyuna duyurduk. Tüm süreci yakından takip eden Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin çağrısı ile bu rakamı 5 milyon tona çıkarttık.” açıklamalarında bulunurken, TUSAF üyesi dernek başkanlarını tek tek kürsüye çağırarak bu oyunu bozdukları için teşekkür etti.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2018, 14:16
YORUM EKLE