Alexa

Üretim Reform Paketi Referandum Sonrası Mecliste

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “16 Nisan’dan sonra çok hızlı bir şekilde ‘Üretim Reform Paketi’ olarak adlandırdığımız önemli bir yasal düzenlemeyi Meclise getireceğiz.'dedi

Üretim Reform Paketi Referandum Sonrası Mecliste

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “istihdam seferberliği” çağrısı üzerine Ankara Sanayi Odası (ASO) en çok istihdam sağlayan üyelerine ödüllerini takdim etti. ASO 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Maliye Bakanı Naci Ağbal ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir de katıldı. Bakan Ağbal, ödül töreni öncesi yaptığı konuşmada, “İş adamlarımızın, Ticaret ve Sanayi Odalarımızın bu meseleye sahip çıkması sayesinde çok kısa bir sürede istihdam artışı yakaladık” ifadelerini kullandı. 


Son 14 yıl içerisinde birçok alanda önemli gelişmelerin yaşandığını kaydeden Bakan Ağbal, “Ekonomi ile ilgili meseleleri gündemimizin en önüne koyduk. Çünkü ister siyaset, ister sosyal alanda ne derseniz deyin bütün alanlarda daha ileri gitmek istiyorsanız, güçlü ve sağlam bir ekonomiye sahip olmanız lazım. Ekonomimizin temelleri sağlam olacak, üretken bir ekonomiye sahip olacaksınız. Büyüyen bir ekonomiye sahip olacaksınız. Bunu sürdürülebilir kılacaksınız” dedi.


Bakan Ağbal, Türkiye’nin son 14 yıl içerisindeki ortalama büyüme oranının yıllık olarak önceki dönemlerin üzerinde olduğunu kaydetti. Ağbal, “Son 14 yıldır potansiyel büyüme oranı olarak ifade ettiğimiz yüzde 5-6 aralığının üzerinde bir büyüme oranı yakaladık. 2009 global ekonomik krizini bir kenara bırakırsak ki bu global bir krizdir. Türkiye bu dönemde kendi içsel nedenleri ile daralan yolda düşen bir ülke olmaktan kurtuldu” ifadelerini kullandı..

Bakan Ağbal, referandum sürecine değinerek, “16 Nisan’dan sonra çok hızlı bir şekilde ‘Üretim Reform Paketi’ olarak adlandırdığımız önemli bir yasal düzenlemeyi de Meclise getireceğiz. Biz üretimin Türkiye’nin gücü olduğuna inanıyoruz” dedi. 

“Biz 16 Nisan’ın Türkiye’yi birçok bakımdan ileriye taşıyacağına inanıyoruz”
16 Nisan’ın önemli bir tarih olduğuna dikkat çeken Bakan Ağbal, “Bir ülkede anayasa değişikliği yapmak kolay değil. O ülkenin geleceğini, gideceği istikameti belirler. Biz 16 Nisan’ın Türkiye’yi birçok bakımdan ileriye taşıyacağına inanıyoruz. Özellikle ekonomi bakımından Türkiye’ye güç katacağına da yürekten inanıyoruz. Çünkü yeni sistem hem siyasi istikrarı hem de ekonomik istikrarı ciddi anlamda güçlendirip, destekliyor” değerlendirmesinde bulundu.
  
Bakan Ağbal, şu anda dünyada ön sıralarda olan birçok ülkenin gerilere düşeceğini belirterek, gelişmekte olan ülkelerin de yukarı hareket edeceğini vurguladı. Ağbal, "Bütün gelişmekte olan ülkeler yukarıya doğru hareket ederken, biz bu yarış içinde üst sıralarda mı yer almalıyız, yoksa bir defa daha geri kalıp bu treni de kaçırmalı mıyız? Bu treni kaçırmayalım. Bu defa 2030'a, 2050'ye giden bu süreçte Türkiye ekonomisi yükseliş ivmesini çok daha istikrarlı bir şekilde devam ettirebilir. O zaman Türkiye ekonomisi istediğimiz sıralara da gelir. İnşallah 16 Nisan Türkiye için güzel neticelerin ortaya çıktığı, çocuklarımızın, gençlerimizin geleceklerinin kurulduğu bir dönem, gün olur” şeklinde konuştu.
 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE