Alexa

Ermenistan Azerbaycan'a Karşı İşgalci Siyasetinden El Çekmiyor

HAK SESİMİZİN DÜNYAYA ÇATDIRILMASINDA BİZE YARDIMCI OLACAĞINIZA İNANIYORUZ
 
Yıllardan beridir ki, Ermenistan Azerbaycan'a karşı işgalci siyasetinden el çekmiyor. Ermenistan silahlı kuvvetleri Azerbaycan'ın yüzde 20 topraklarını işgal ederek binlerce masum soydaşlarımızı- kadını, çocuğu, ihtiyarı, sivil insanları öldürdü, 1 milyondan fazla vatandaşımız ise ata topraklarından göç aldı.
Uluslararası toplumun tüm taleplerine rağmen, Ermenistan işgal ettiği Dağlık Karabağ ve Dağlık Karabağ'a dahil olmayan 7 bölgesi kendi kontrolü altında tutmakta devam ediyor.

Bu zamana kadar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararlar hala yerine getirilmemiş kalmaktadır. Ermenistan diğer uluslararası örgütlerin işgalci birliklerin Azerbaycan topraklarından çıkarılması konusunda çağrılarını da görmezden gelmektedir. Tüm bunlar ise bölgede barış ve istikrar için ciddi tehlikedir. Ermeni ırkçıları tarafından defalarca terör ve soykırımlara uğramış Azerbaycan halkı bir kez hümanizm ilkelerini gözeterek Dağlık Karabağ sorununun barışçıl zöçümden yana olduğunu belirtmiştir.

Binlerce soydaşımız halen Ermenistan'da esir olarak saklanmaktadır. Onlar Ermenistan ve işgal edilmiş Azerbaycan topraklarında ağır fiziksel işlerde köle olarak kullanılmaktadır. Ermeni milliyetçileri tarafından manevi ve fiziksel işkencelere maruz bırakılmaktadırlar. 2014 yılının Temmuz ayında Ermeni özel teyinatlıları tarafından Azerbaycan'ın işgal altındaki Kelbecer rayonunun Şaplar köyü bölgesinde operasyon sırasında kendi ata yurtlarını ziyaret etmeye giden Dilqem Esgerov ve Şahbaz Quliyev rehin alınmış, Hasan Hasanov ise öldürülmüştür. Sonradan tüm uluslararası hukuk normlarını ihlal eden, göz ardı eden Ermenistan Dağlık Karabağ'daki sözde rejimin kurduğu sahte mahkemede Dilkem Askerov müebbet, Şahbaz Quliyev ise 22 yıl hapis cezasına çarptırmıştır.

Böylece, Ermeniler soydaşlarımıza işkence ederek, sahte mahkeme kurarak onlara karşı itham üretmişlerdir. Özellikle vurgulamak isterim ki; hazırda Azerbaycan’da Ermenistan tarafından rehin tutulan soydaşlarımız Dilkem Askerov ve Şahbaz Kuliyev'in Haklarını Savunma Komitesi faaliyet göstermektedir. Komitenin temel amacı masum soydaşlarımızın Ermeni rehinliğinden tahliye edilmesini sağlamaktır.

Bu konuda, ayrı ayrı uluslararası kuruluşlara, kurumlara başvurular yapılmıştır. Ancak ne yazık ki, bu başvurular hala olumlu sonucunu vermedi. Biz her zaman Azerbaycan'ın yanında olan, hak sesimizin dünyaya ulaştırılmasında bize destek veren kardeş Türkiye'nin medyasını, insan haklarının korunması ile ilgili kurumlarını bu çalışmada aktif olmaya çağırıyoruz.

Söz konusu kurumların bu işin uluslararası düzlemde çözümüne ulaşmak olmakta bize yardımcı olmalarını rica ediyoruz.

Namik Delidağlı, Azerbaycan Yazarlar ve Azerbaycan Gazeteciler Birliği üyesi.
 
YORUM EKLE