Alexa

“EVET” Mİ YOKSA “HAYIR” MI DEMOKRASİ GETİRİR?

Siyasetçiler “evet” tarafında iseler genellikle anayasa metninin  içeriğine başvurmadan bazı hamaset ve alt yapısını dolduramadıkları sloganları ortaya atıp halkı ikna etmeye çalışıyorlar. Şunlardan iki taraf da bahsetmiyor:

Serbest seçim geliyor mu? Hayır. Çünkü anayasa metninde buna dair bir cümle yok. Şu anda genel başkanlar vekil seçiyor, halka uyduruk bir seçimle onaylatıyor. Bu demokrasi değildir.


Çoğulculuk mu var, çoğunlukçuluk mu? Çoğulculuk yok, çoğunlukçuluk var. Yani iktidar muhalefeti yok sayıyor. Atamalarda, harcamalarda, propagandalarda her imkanı kendisi kullanıyor. Muhalefeti ezmek için her aracı kullanıyor. Çoğulculuk olmadığı yerde tekilcilik vardır. Bu da asla demokrasi tanımında değildir.


Kuvvetler ayrılığı var mıdır? Hayır yoktur. Çok örnek var ama birisini alalım. 15 aydan beri MHP muhalifleri yasal olarak kongre yapmaları gerektiği halde yaptırılmıyor. Hukuk tek kişinin elindedir. O ve yanına yanaşma olarak eklenenler ne derse mahkemeler onu yapıyor. Türkiye’de bunu herkes görüyor korkudan çok cılız sesler çıkıyor(Taha Akyol gibi).


Hesap verilebilirlik var mıdır? Hayır yoktur. Bu yeni anyasada öyle bir madde yok. Var olduğu söylenen 360*** 401 formülü ile kıyamete kadar kimse yargılanamaz. Zaten Sayıştay raporları meclise gelemiyor. Tek adam rejimi mali olarak hiçbir hesaba tabi değildir. Varlık fonunu da kendileri ve kendilerinin dışarıdan tuttuğu muhasebeciler denetleyeceklermiş Böyle hesap verme Dünya’da  yok. Başka gezegenlerde varsa onu bilelim, ikna olalım.


İnsan hakları uygulanıyor mu? Hayır, uygulanmıyor. Terör suçluları varsa özel muamele ile onların alıkonması normaldir. Peki “Hayır” diyeceğimi bilenlerin benim hakkımda uyduruk gerekçelerle dava açması hangi insan hakkı maddesine uymaktadır. Tüm Dünya’daki İnsan Hakları Örgütleri yalan mı yazıyor? Eksik veya fazla olabilir. Ama dün onlara inananların bu gün reddetmesi neye yarar. “Hayır” vermek üzere karar alan ve bu konuda çalışma yapanlara yapılan zulüm hangi ülkelerde vardır?  Komünistler ve vatan hainlerine karşı ülkücü gençliği sakinleştirmekle görevli “sözde” genel başkanlar bazı ülkücü olmayan kimseleri muhalif ülkücülerin üzerine saldırtması mı demokratiktir?


Din Özgürlüğü ve laiklik, özelikle Türkiye için sömürü saldırısı altındadır. Hadis üretme fabrikaları kurulmuş, “EVET” hadisleri piyasada uçuşur hale gelmiştir. İstismarın boyutu tarihte görülmemiş bir münafıklık halini almıştır. Böyle demokrasi olur diyenin aklına şaşarım.


Yurttaşlık ve yurttaşlık eğitimi rafa kaldırılmış, hayır diyecekler teröristlerin yanına yerleştirilmiş, evet diyecekler kutsanır hale gelmiştir. Yurttaşlık bilinci bölünerek sen ben kavgası çıkarılmıştır. Böyle demokrasi olamaz. Anayasa geçerse Allah korusun bu çatlak çatışmaya kadar varır.


Otorite ve hukukun üstünlüğü bu metinde var mıdır?  Otorite vardır. Kesinlikle tek adam otoritesi vardır. Buna itiraz edebilecek birisi ya çok cahil veya partizandır. Üstün otorite evrensel hukuktur. Uydurma ve hukuk dışı kanunlarla sağlanan otorite dikta otoritesidir. Bu mu demokrasidir? Aklımızla alay etmeyin.


Referandumda tanıtım adaleti var mıdır? Hayır, yoktur. Vardır diyenler Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz kimselerdir. Daha anayasa geçmeden bu denli adaletsizliklere imza atanlar bir de geçerse neler yapacaklardır, onun ölçüsünü bu günden tahmin etmek bile istemiyorum.


Halk egemenliği gerçekleşir mi? Şüphelidir. Bekleyip göreceğiz. Hayır diyenler önde ise hile yapılacağı yaygın bir kanaattir. Çünkü Yüksek Seçim Kurulu önceden ele geçirilmiş, yüksek mahkeme olmaktan çıkarılmıştır. Sadece sandık başında alınacak kayıtlara sahip çıkmak kalmıştır. Halk egemenliği zaten serbest seçimin önlenmesi ile yok edilmiştir. Milletvekilleri halka değil genel başkanlara karşı sorumlu hale gelmiştir.


11-Gerçek anlamda sivil toplum kuruluşu yaşatılmıyor. Kamusen’e, Barolar birliğine ve gerçek demokrasiyi savunan herkese akıl almaz baskılar yapılıyor. Yandaş sivil toplum kuruluşları zaten dünyada sivil toplum kuruluşu olarak tanınmıyor. Memur-Sen gibi. Çünkü onların ipi tepedeki yöneticilerin elindedir. Tarikat ve cemaatler ise sivil teslim kuruluşudur. Onlar demokrasi istemezler.

12-Bağımsız ve ahlaklı medya var mıdır? Hayır, yoktur.  Medyamız tepeden slogan bekler, kendi fikri yoktur. Onları yayınlar. Çok cılız bir muhalif medya var. O da ekonomik ve sosyal saldırı altındadır.

KISACA BU ÜLKEDE DEMOKRASİ YOKTUR. 2015 ENDEKSLERİNE GÖRE 97. SIRADA BULUNUYORUZ. BİZE “HİBRİD” YÖNETİM DİYORLAR. YANİ DIŞI DEMOKRASİYE BENZİYOR İÇİ DEMOKRASİ DEĞİL.

2017 ENDEKS RAKAMLARI ÇIKMADI. AMA BEN PARAMETRELERİ BULDUM. 115. SIRAYA GERİLEMİŞ OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM. YANİ HİBRİDDEN ÇIKTIK, ANTİDEMOKRATİK ÜLKELER SAFINA GİRDİK DEMEKTİR.

ADINA “CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ” DENEN TEK ADAM VE DİKTA SİSTEMİ GELİRSE ENDEKSTE 130. SIRALARA DÜŞERİZ BU DA DAHA KOYU BİR DİKTA REJİMİ DEMEKTİR. Demokrasi istemeyenler rahatlıkla evet diyebilir. Haklarıdır.

Samsun MHP Milletvekili tanıdığım birisidir. “ Bu tek adam sistemi değildir” demiş. Onu açık alanda, TV olabilir tartışmaya davet ediyorum. Tartışalım. Diğer “evetçiler” gibi altı boş sloganlara sığınmasın. Ben ikna etsin.

BEN VE ETRAFIMDAKİ TÜM ÜLKÜCÜLER “HAYIR” DİYECEĞİZ. DEMOKRASİ İSTİYORRUZ VESSELAM!!!

YORUM EKLE