Alexa

Futbol Sadece Futbol Değildir.…

Ülkemizde spor denilince aklımıza nedense ilk olarak futbol gelir. Futbolun sadece futbol olmadığı ekonomisinin büyüklüğünden, dünya üzerinde bilinen ve belki de en çok ilgilenilen ve oynanan spor dalı olduğundandır.

Gerek reklam gelirleri gerek yayın gelirleri bakımından hem ülke ekonomisine hem de dünya ekonomisine yön verebilmektedir. İngiltere Premier Liginde geçen sezonu şampiyon olarak tamamlayan Chelsea kulübü sadece yayın gelirlerinden yaklaşık 175 Milyon Euro elde etti. Ligde bulunan 20 takıma da toplam 2.4 Milyar Sterlin’lik ödeme yapıldı. Dönen paralar muazzam seviyelerdedir.

Futbol sadece futbol değildir.…

Dediğimiz gibi “Futbol sadece Futbol değildir…” Liglerin marka değeri arttıkça bu fiyatlar daha da artmaktadır. Ülkemizdeki kulüplerde hatırı sayılı paralar kazanmaktadır. Son olarak Beşiktaş’ın ve Milli Takımımızın golcü futbolcusu Cenk Tosun Everton kulübü ile anlaşmış ve kulübüne 23 Milyon Euro’luk bir katkı sağlamıştır. Ülkemize döviz bazında girecek olan 23 Milyon Euro’luk para için Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Beşiktaş Kulübüne ve Cenk Tosun’a ülkemizin cari açığında ufakta olsa yardımda bulunduğu için teşekkür etmiştir.

Ben futbolun reklam açısından ülkelerin, şehirlerin, ilçelerin ve hatta mahallelerin tanınmasında büyük fırsat olduğunu düşünüyorum. Eğer bir şehrin veya bir ilçenin turizm açısından veya herhangi bir özelliğinden dolayı reklamının yapılmasını istiyorsanız o ilçenin takımını futbol da yarıştırın ve üst liglere çıkartmaya bakın.

Şimdi sizlere soruyorum; Fil Dişi Sahilleri’ni düne kadar kim biliyordu?

Şu an bile acaba haritada yerini bulabilir misiniz? Bence çok zor.

Yaya Toure, Wilfred Bony ve en önemlisi Dider Drogba olmasaydı hangimiz böyle bir ülkenin varlığından haberdar olacaktık?

Fazla uzağa gitmenize gerek yok nasıl olsa haritada Fil Dişi Sahilleri’ni bulamadınız!

Süper Ligimizde mücadele eden Akhisar Belediye Spor’u bundan 4-5 sene öncesine kadar pek fazla bilen olmazdı ama bugün Süper Lig de oynamasından dolayı bağlı olduğu Manisa ilinden bile daha fazla reklam olmakta ve ön plana çıkmaktadır. Hatta formasının üzerindeki köfteci reklamı bile bugün Türkiye’nin en önemli markalarından biri haline gelmiştir. Daha önce de biliniyordu ama Akhisar Belediyespor ile daha fazla reklam olmaya başladı. Bakınız Trabzon’un ilçelerinden değil mahallelerinden bile birçok takım bugün Türkiye 2. ve 3. Profesyonel Liglerinde mücadele etmektedir. Bunların illerine ve bölgelerine yaptığı reklam ve katkı belki bugün Trabzon’da iş adamlarının  üzerine para verilip şehrin reklamının yaptırmalarından daha fazladır.

Eğer bir şehirin, bir ilçenin ve hatta bir mahallenin reklamını yapmak isterseniz bunu futbol aracılığıyla yapın.

Ne demiştik yazımız başlığında “Futbol sadece Futbol değildir.”

Sporla kalın, sağlıcakla kalın…..

YORUM EKLE