Yandex Metrika

10 Temmuz Esir Milletler Haftası

İnsan hak ve hürriyetleri diyerek, devletlerin iç işlerine müdahale etmenin hâlâ devam ettiği çağımızda, sâdece menfaat uğruna nice canlara kıyılmaktadır.

10 Temmuz Esir Milletler Haftası
08 Temmuz 2017 Cumartesi 21:25

İnsanlar hür olmalıdır. Devletler, iç işlerine müdahale ederekmenfaatleri uğruna nice canlara kıyılmakta, nice topraklar işgal edilerek insanlar evsiz yurtsuz bırakılmaktadır.

Bu sebeple; "ESİR MİLLETLER HAFTASI" adı verilen ve 10 temmuzda başlayan haftanın, gerçek anlamda kıymet bulması için, bütün emperyalist güçlerin kendi sınırlarına çekilmesi arzu ediyoruz.

Bilhassa, Birinci Cihan Harbi sonrasında, Türklüğün çektiği acıları dünyaya duyurmalıyız. Türk milleti, hâlen, bu acıları çekmekte ve büyük sıkıntılar içinde sömürgeci saldırılara muhatap olmaktadır.

Doğu Türkistan'daki Çin zulmü devam etmekte, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri üzerindeki dolaylı Rus baskısı kendini hissettirmektedir.

Dünya Türklüğünün kendine gelmesi , dünyanın diğer esir milletleri için de bir hareket noktası olacaktır. Ancak; doğudan batıya, görünür-görünmez bir emperyalist tavır, Türk dünyasını abluka altına alma faaliyetinde olduğunu da bilmemiz gerekir.

Bu ise, ancak, Türk Birliği düşüncesindeki ülkü birliğiyle hedefine ulaşabilir.

Gökalp'in:

"Bütün Türkler bir ordu, katılmayan kaçaktır...

Töremizde yazılı:"Harpten kaçan alçaktır!"

Mısraları; bir birliği temellendiren ana unsur olmalı; ilimde, san'atta, siyâsette ve medenî olma vasıflarının üstünlüğünde dünyaya numûne teşkil etmeliyiz!..

Mehmet Âkif'in, İstiklâl Marşı'mızda ifade ettiği şuûra yeni bir hamleyle ulaşmamız lâzımdır:

"Dalgalan sende şafaklar gibi ey nazlı Hilâl!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl!

Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:

Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet.

Hakkıdır Hakk'a tapan milletimin İstiklâl!"

KUTLAMALAR, FESTİVALLER, BAYRAMLAR, GÜNLER, HAFTALAR...

Türkiye'de şenlikler ve festivaller adına 241 gün kutlamalarla geçmektedir. Dini ve resmi bayramlarıda saydığımızda yerel ve ulusal çapta kutlamaların yapıldığı 56 hafta, 92 kurtuluş ve 84 gün bulmaktadır.

 'Esir Milletler Haftası', 'Şefkat Haftası', 'Yardımseverler Haftası' layımkıyla kutlanmamaktadır. Kutlaması yapılan 56 hafta içerisinde en dikkat çekenlerin, 'Yaşlılar Haftası', 'Böbrek Haftası', 'Tarihi Türk Evleri Haftası', 'Camiler Haftası', 'Hava Kirliliği ile Savaş Haftası', 'Organ Nakli Haftası', 'Beyaz Baston Haftası' sıralanıyor ancak  bazı haftalar ise unuttulmaktadır.

Gün ve haftalar, küçük çapta da olsa düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor, bazıları ise artık hatırlanmıyor. Günümüzde halkın büyük ilgi gösterdiği sadece 'Anneler Günü', 'Sevgililer Günü', 'Babalar Günü' ve 'öğretmenler Günü' var.

Bir de uluslararası anlamda kutlanan günler ve haftalar önemlir görülüyor. Bunların arasında 'Dünya Sigarayı Bırakma Günü', 'Hayvanları Koruma Günü', 'Dünya İnsan Hakları Günü' ve 'Dünya Su Günü' dikkat çekiyor.

İl ve ilçeler başta olmak üzere toplam 92 yerde geleneksel olarak kurtuluş günleri düzenleniyor. kutlanan gün ve haftalardan bazılarını şöyle:

"Dünya Şehitler Günü, Avrupa Günü, Dünya Emzirme Günü, Dünya Komşuluk Günü, Dünya Konut Günü, Dünya Gümrük Günü, Dünya Kan Günü, Nineler Günü, Cüzzam Günü, Emekliler Günü, Muhasebeciler Günü, Balkan Şehitlerini Anma Günü, Noterler Günü, çevre Günü, Eczacılar Günü, Türk Mimarları Günü, Çalışan Gazeteciler, Tıp, Nevruz, Mesir, Türk Dili, Toprak, Şehit-Gazi Bayramları"

Esir Milletler haftası da layıkıyla değerlendirilmesi gereken, çeşitli itkinliklerle dillendirilmesi ve gelecek kuşaklara mesaj verilmesi gereken bir kutlama programı haline getirilmesi gerekmektedir.


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.