Alexa

A. Gencehan Babiş, Azerbaycan İzlenimlerini TRT’de Anlattı

TÜRKSAM Genel Sekreteri A. Gencehan Babiş, Türkiye – Azerbaycan arasındaki ikili ilişkilerden başkent Bakü sokaklarında edindiği izlenimlere, Karabağ sorunundan iki ülke arasındaki dev projelere ilişkin Radyo Ajansı programında değerlendirmelerde bulundu.

A. Gencehan Babiş, Azerbaycan İzlenimlerini TRT’de Anlattı

A. Gencehan Babiş, Azerbaycan ziyaretininin ardından TRT’ye konuk oldu. Babiş, Türkiye – Azerbaycan arasındaki ikili ilişkilerden başkent Bakü sokaklarında edindiği izlenimlere, Karabağ sorunundan iki ülke arasındaki dev projelere ilişkin Radyo Ajansı programında değerlendirmelerde bulundu.

Babiş, “iki devlet tek millet” anlayışının ilişkilerin çerçevesini oluşturduğunu belirterek Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinin dünyada başka iki ülke arasında bulunmayacak derecede ayrıcalıklı olduğunu ifade etti. Babiş’in demeçleri şöyle…

“Türkiye ve Azerbaycan İki Kardeşten Öte İkiz Kardeşler…”

“Azerbaycan ile Türkiye, Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Sayın Haydar Aliyev’in ifadesiyle, ‘iki devlet tek millet’ olarak nitelendirilen iki kardeş ülkedir. Dünyadaki diğer ülkeler arasındaki ikili ilişkilere baktığınız zaman Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerine denk ve onun kadar yüksek seviyede olan ilişkiler görmüyoruz. Dolayısıyla Türkiye ve Azerbaycan’ı ben iki kardeşten öte ikiz kardeşler olarak nitelendirmeyi daha doğru buluyorum. “

“Azerbaycan’da Çok Büyük Bir Gelişme Var”

A. Gencehan Babiş, Azerbaycan’da çok büyük bir ekonomik gelişme olduğunu ve bunun sokaklarda, caddelerde, ülkenin her tarafında görüldüğünün altını çizdi ve şöyle devam etti; “Türkiye’den geldiğinizi ifade ettiğiniz zaman zaten hiçbir yabancılık çekmiyorsunuz ve insanların sizi bağrına bastığınız görüyorsunuz. Taksiye bindiğinizde sizde taksici Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde para bile almıyor. Sokakta Türk olduğunuz anlaşıldığında insanlar evlerinde misafir olmanız için ısrar ediyor. Bu işin sosyal boyutu… Tabii ki, iki taraf arasındaki siyasi ilişkilerin yüksek boyutta olması da son derece önemli. Ekonomik ilişkilerin özellikle Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun açılması ve TANAP gibi dev bir projenin hayata geçirilmesi, tarih, dil ve etnik yakınlıklardan doğan ilişkileri daha da ileri bir boyuta taşımış durumdadır.

“Gençlerin Gözünde Karabağ’ı Geri Almak İçin Parlayan İnancı Görüyorsunuz!”

Babiş, TRT’deki değerlendirmesinde aynı zamanda Karabağ’da uluslararası hukuka aykırı Ermenistan işgalini de gündeme taşıdı. Babiş şöyle konuştu; “Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si Ermenistan’ın uluslararası hukuka aykırı bir işgali altında. Verilere baktığınızda Azerbaycan ordusunun Ermenistan ordusundan çok daha güçlü olduğunu zaten biliyoruz. Azerbaycan Ordusu’nun 100. Yılının kutlamalarında bu dosta da düşmana da gösterildi. Askeri gücün yanında Karabağ’ın alınacağına halkın da inancının son derece yüksek olduğunu bir daha gördük. Azerbaycan’da halkın mücadele azmini, özellikle genç nüfusun, Azerbaycan toprağı Karabağ’ın yeniden alınmasıyla ilgili inanç gözlerinden okunuyor ve bununla alakalı mücadele arzularının üst düzeyde olduğunu görüyorsunuz. Bence bu çok önemli bir nokta.”

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 16:01
YORUM EKLE

banner325