Alexa

Ak Parti Ankara Adayı Mehmet Özhaseki'den "Kültür Yolu Projesi"

Mehmet Özhaseki'nin "Kültür Yolu Projesi"ne Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Stratejik Daire Başkanlığı’na atanan Muhammed Hakan Tanrıöver tam not verdi.

Ak Parti Ankara Adayı Mehmet Özhaseki'den "Kültür Yolu Projesi"

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mehmet Özhaseki’nin “Kültür Yolu Projesi”ne tam destek.

Tanrıöver; “Farabi’nin El Medinetü'l Fazıla’sında bahsettiği gibi; şehirleri özgür kılması, diğerlerinden farklılığını ortaya koyması, kültürel kodları meydana çıkarması açısından son derece önemli bir proje olduğunu belirtti. Tanrıöver, Mehmet Özhaseki de ‘Kültür Yolu Projesi’nde, aynı bakış açısına sahip.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Tarih Kurumu binasının taşları ile Ankara Kalesi’nin taşları aynı olduğunu söyleyen Tanrıöver, “Şu an, Resim Heykel Müzesi olarak kullanılan Türk Ocağı binasıyla, Taceddin Dergâhı arasındaki ilişkiyi bu kültür yolu içerisinde görüyoruz. Yine, 1960'lı yıllarda inşa edilen Türk Tarih Kurumu binasının taşları ile Ankara Kalesi’nin taşları aynıdır. Bu, Türkiye’deki ve Ankara’daki Mimarlık Fakültesi öğrencileri için bir başyapıt olarak görülür” dedi.

Bu yönüyle; Mehmet Özhaseki’nin, seçim kampanyasına ‘Kültür Yolu Projesi’yle başlangıç vermesini takdir  eden Tanrıöver,“Ankara Garı, tarihselliği ile önemli bir parça. Çünkü iletişimi, Sakarya’nın lojistiğini, Büyük Taarruzun lojistiğini, boz kalpaklı Kuvâ-yi Milliyecilerin haberlerini, ümitlerini, iletişimini sağlıyordu. Dolayısıyla bu büyük hatıra yolunun ‘Kültür Yolu Projesi’ olarak ortaya çıkması, bu hafıza mekânların yeniden hatırlanması, tanıtılması, yaşatılması; Türkiye’nin Milli Kültür şuuruna önemli katkılar sağlayacaktır. Ankara için kalkınmada itici bir güç olacaktır. Ülkemize, Ankara’mıza ve tüm hemşerilerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 12:34
YORUM EKLE