Alexa

AK Parti'den 'Ceza İndirimi' Sinyali

Cezaevlerinde yatan mahkumlar için dolaylı olarak düşünülen af yolda. Ak Parti cezaevlerindeki doluluk oranlarını azaltmak için iki formül üzerinde çalıştığı ifade edildi. Seçimlere az bir zaman kala af gündeme yerleşti. Peki af ne zaman çıkacak?

AK Parti'den 'Ceza İndirimi' Sinyali

Mahkumlar için düşünülen af kapsamı taslağı ortaya çıkmaya başladı. Mahkum yakınları tarafından da dikkatle takip edilen af ne zaman çıkar? şeklinde takip ediliyor. Hükümlüler halihazırda cezanın yüzde 66’sını çekiyor. düşünülen değişiklik ile birlikte cezanın yarısını yatan mahkumlar tahliye edilecek. İlgililerce henüz açıklanmayan taslakta yüzde 66 oranının, yüzde 50 yerine yüzde 55 olacağı tahmin ediliyor.

Cezaevlerinde 260 binin üzerinde hükümlü ve tutuklu bulunuyor.

Cezaevlerindeki doluluk oranını azaltmak için iki formül geliştirilerek hapis cezalarındaki infaz süresinin uygulanma oranını “yarısı”ndan “üçte iki”ye çıkaran Ak Parti, söz konusu oranı yeniden düşürerek, "Yarısının da az" olacağını değerlendiriyor. Ak Parti af Formülünde, “Yarısından bir tık fazla, üçte ikiden bir tık az olabilir” görüşünü dile getiriyor. Oranın “beşte üç” biçiminde uygulanabileceği ifade ediliyor.

Basında çıkan bir başka formüle göre ise, şartlı salıverilme süresine 1 yıl kalanların denetimli serbestlik uygulanarak tahliye edilmesine ilişkin hükümdeki sürelerin kademelendirilmesi olacağı belirtiliyor. Buna göre, tüm cezalara “standart 1 yıl” yerine 20 yıl hapis cezası olan bir hükümlüye 2 yıl, 2 yıl hapis cezası olana ise 2 ay gibi bir sisteme geçilmesi üzerinde durulduğu ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi öncesinde af yasa önerisi veren MHP’nin talebi kabul edilmedi. Ancak Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Yasası’ndaki infaz süreleri ve denetimli serbestlik koşullarını esnetip, MHP’yi de memnun ederek, “dolaylı af” getirmeyi planlıyor. 

Buna göre, infaz süresinin “üçte iki” yerine “beşte üç” uygulanması eğilimi ağırlıklı olarak dile getiriliyor. Beşte üç oranının uygulanması durumunda 20 yıl ceza alan bir hükümlü, 12 yıl cezaevinde hapis yatacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 21:17
YORUM EKLE