Alexa

Akkuyu’nun Temelinde Çatlak Var!

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) "TBMM’de halkın katılımına, izlemesine açık olarak Nükleer Enerji Komisyonu kurmalıdır. Komisyona ilgili meslek odaları ve uzmanlar davet edilmelidir. " dedi.

Akkuyu’nun Temelinde Çatlak Var!

Mimarlar Odası Samsun Şubesi (SAMÇEP) sözcüsü Mehmet Özdağ, Akkuyu Nükleer Santralı'nın temel çatlaması hakkında "Nükleerin Temeli Çöktü" başlıklı basın açıklamasında, "Akkuyu Nükleer Santralı enerji projesi değildir, politik bir projedir." dedi.

Akkuyu Nükleer Santralı (NS) inşaatında, reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlaklar oluştuğu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK)’in talimatıyla çatlak bölümlerin kırıldığı, yeniden yapıldığı ve olayın üzerinden yaklaşık 10 ay geçtiğini ve bununda ulusal basına yansıdığını belirtti.

Akkuyu NS eski Genel Müdürü Aleksandr Superfin’in bazı açıklamalarını kamuyuna hatırlatmak istediklerini belirten Özdağ; “Rosatom tarihinde ilk kez Yap- İşlet modeliyle bir santral inşa ediyor. Gizli bir ajandamız ve özel bir hedefimiz yok. Amacımız para kazanmak. 20 milyar dolara malolması beklenen nükleer santralin maliyetlerinin daha da aşağıya çekilmesi mümkün. Amacımız bu rakamı mümkün olduğu kadar düşürmek.” dedi.

Rosatom şirketi ve ortağı durumundaki yerli şirketlerin amacının,“nükleeri ucuz ve de denetimsiz yapma arzusu.” olduğunu dile getiren Mehmet Özdağ, Akkuyu projesi için 2015 yılına kadar Türkiye’ye Rusya tarafından aktarılan paranın yaklaşık 3 Milyar Dolar olduğu, Ancak 2015 yılından buyana Rusya tarafından aktarılan para miktarı kamuoyundan gizlendiğini belirtti.

Ortada 3 milyar dolarlık bir imalat olmadığını, 80 metreye 80 metrelik bir alanda; üzerine henüz reaktör konmamış, nükleer reaksiyon ve türbinler çalışmaya başlamamış, buna rağmen ortada iki kez çatlayan bir temel bulunduğunu, "Rusya’dan aktarılan paralar nereye harcanmıştır, harcanmaktadır?" diye sordu.

Akkuyu Nükleer Santralı enerji projesi olmadığını, politik bir proje olduğunu belirten Mehmet Özdağ, "Nükleer enerji gibi son derece riskli ve hayati bir konuyu, kamu denetimini ortadan kaldırılarak tamamen ticari bir konu haline getiren Nükleer Düzenleme Kurulu (NDK) 9 temmuz 2018 tarihinde yani temel çatlakları oluşmadan önce KHK ile kurulmuş, 6 ay geçmenden torba kanunla görev yetkileri değişikliğe uğratılmış tamamen Cumhurbaşkanına bağlı bir kurumdur. " dedi.

"Yüksek yargısı bile emir talimatla seçim sonucu açıklayan bir yönetimin Nükleer Düzenleme Kuruluna da güvenimiz yoktur." ifadelerini kullanan Özdağ açıklamasını şöyle tamamladı:

Akkyu Nükleer Santral sahasını ve inşaat çalışmalarını denetlemek üzere;

TBMM’de halkın katılımına, izlemesine açık olarak Nükleer Enerji Komisyonu kurmalıdır. Komisyona ilgili meslek odaları ve uzmanlar davet edilmelidir. Komisyon derhal Akkuyu Santral sahasında incelemeler yapmalıdır. Denetimsiz nükleer santral projeleri derhal iptal edilsin.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 22:29
YORUM EKLE