Alexa
banner314

Avrupa'nıni Irkçı ve faşist yaklaşımı 'evet' oylarını artırdı

Politic’s araştırma şirketi yaptığı son anketine göre; Hollanda ve Almanya'da Türklere karşı faşist ve ırkçı yaklaşımın evet oylarına katkı yaptığını söyledi.

Avrupa'nıni Irkçı ve faşist yaklaşımı 'evet' oylarını artırdı

Politic’s araştırma firmasının son paylaştığı ankete göre kararsızlar dağıtılmadan seçmenin yüzde 46.25’i "evet", yüzde 36.85’i "hayır" diyor Ankete göre kararsızlar dağıtılmadan seçmenin yüzde 46.25’i "evet", yüzde 36.85’i "hayır" diyor.

Daha çok AK Parti ve MHP'lilerin oluşturduğu yüzde 16.90 ise kararsız.

Politic’s araştırma şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Güven, Hollanda ve Almanya'da Türklere karşı faşist ve ırkçı yaklaşımın evet oylarına katkı yaptığını belirtti.

6-13 Mart tarihleri arasında Türkiye’nin 12 ilinde 2 bin 753 seçmen üzerinden yapılan anketlerde evet oyları önde gittiği belirtildi. Bilgisayar destekli telefon ve yüz yüze görüşmeler sonucunda yapılan anketle alakalı konuşan Politic’s Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Güven, “Başkanlık sistemi öncesi yaptığımız ankette kararsızlar dağılmadan yüzde 46.25 evet, yüzde 36.85 hayır sonucu aldık. Yüzde 16.90 kararsız seçmen ise referandumda kritik rol oynayacak” dedi.

Partilere göre oy dağılımını da açıklayan Recep Güven,  “Partilere göre başkanlık sistemini ele aldığımızda AK Parti seçmeninin yüzde 82.30’u evet, 11.60’ı kararsız, yüzde 6.10’u ise hayır oyu kullanacağı sonucuna ulaştık. En kararlı seçmen ise, CHP’de gözüküyor. CHP seçmeninin yüzde 94.80’i hayır, yüzde 4’ü karar ve yüzde 1.20’i evet oyu kullanacak. MHP’de ise kararsızlık söz konusu. MHP'de Seçmenin yüzde 35.13’ü evet, yüzde 33.33’ü kararsız, yüzde 31.54’ü hayır konumunda. HDP seçmeni, yüzde 83 ile hayır, yüzde 6.80 evet derken, yüzde 10.20’si ise kararsız durumda.” dedi.

Seçimin neticesini belirleyecek kararsız seçmenlerin ekserisinin AK Parti ve MHP’li olduğunu belirten Güven, Bu seçmenin Hollanda ve Almanya’daki krizden etkilenebileceğini belirterek, Tabloda 46.25 ile evet oylarının kritik eşiği açtığını düşündüklerini, Bu kararsız oyların gelmesiyle birlikte evetlerin yüzde 50 barajını aşacağını düşündüklerini söyledi. Son dönemdeki Almanya ve Hollanda'da yaşanan ırkçı ve faşist yaklaşımların evet oylarının artışına katkı sağladığını tespit ettiklerini sözlerine ekledi.
 

YORUM EKLE

banner313