Alexa

Bakan Açıkladı: Depozito Uygulaması Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'da '2023'e Doğru Türkiyede Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Açıkladı: Depozito Uygulaması Geliyor

Antalya'da düzenlenen '2023'e Doğru Türkiyede Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı'nın sonuç bildirgesini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  mekansal strateji planı sayesinde, tarım ve turizm arazileri korunarak, çevreye ve doğaya karşı duyarlı yeni sanayi alanları oluşturulacağını söyledi. 2023 yılına gelindiğinde tüm illerde makro ve mikro düzeyde mekansal planların hazırlanacağını aktaran Bakan Kurum, Çevreye duyarlı sanayileşmenin önü açılacağını, şehircilik vizyonuna uygun 3194 sayılı imar kanununda köklü bir değişiklik yapılacağını kaydetti.

Tarihi yapılar korunacak

Kentsel dönüşümle, deprem başta olmak üzere afetlerdeki hasar ve kayıp riski asgari seviyeye indirileceğini belirten Kurum, "Bu plan çerçevesinde, yılda en az 300 bin konut, 2023'e kadar 1 milyon 500 bin, gelecek 20 yıl içinde ise tamamı, yani 6 milyon 700 bin konut dönüştürülecek. Tarihi mekanlara özgün kimliğini yeniden kazandıracak, kültür, turizm ve ticaret potansiyelini artıracak ve tarihi yapıları koruyacak stratejiler belirlenecektir" diye konuştu.

Tıbbi, aromatik ve süs bitki türlerini yetiştirmek amaçlı hazine taşınmaz arzı artırılarak, bu bitki türlerinin ülkemizde üretiminin teşvik edileceğini aktaran Bakan Kurum, "Yerli hayvancılık sektörünün canlandırılması Hazine taşınmazları ile desteklenecek." dedi. 

DEPOZİTE GELİYOR...

Plastik poşetle mücadelenin süreceğine değinen Bakan Kurum, şöyle konuştu:

2023 yılında 'Sıfır Atıkta yıllık 20 milyar TL tasarruf elde edilecek ve en az 100 bin vatandaşın iş sahibi olacağını belirten Bakan Kurum; Plastik poşetle mücadele kararlılıkla sürdürülerek, Yıllık 440 olan kişi başı plastik poşet kullanımı 5 yıl içinde 40'a düşürülecek. Şehirlerimizdeki atık problemini minimuma indirmiş, 2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında da depozito uygulamasına geçileceğini belirtti.

YORUM EKLE