Alexa

Bakan Demircan; Yerli Üretimi Destekliyoruz

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ve Samsun Valisi Osman Kaymak, Atakum ilçesi Omtel Otel’de düzenlenen Ondokuz Mayıs Üniversitesi 3. Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı.

Bakan Demircan; Yerli Üretimi Destekliyoruz

Atakum ilçesi Omtel Otel’de düzenlenen Ondokuz Mayıs Üniversitesi 3. Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 3. Danışma Kurulu Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, “Bu toplantı üniversite danışma kurulumuzun 3’ncü toplantısıdır. Bu kurul üniversitemize, şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olabilecek sonuçların ortaya çıkmasında önemli katkılar sağlayacaktır. Üniversite-Sanayi işbirliğini önemsiyoruz ve bu işbirliğinden çıkan sonuçların ülkeye fayda sağlayacağına inanıyoruz. Sayın Bakanım ve Sayın Valim katılımlarınızla bizlere güç verdiniz. Sizlere ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Samsun'un ikinci üniversiteye kavuşacağını belirten Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, “Üniversite sayısını daha da artırıyoruz. Samsunumuz da ikinci devlet üniversitesine kavuşuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bu müjdeyi geçtiğimiz hafta ilimize geldiğinde paylaşmıştı. Samsunumuza hayırlı uğurlu olsun. Üniversiteler sadece bilgiyi aktaran yerler olarak görülmemeli. Üniversiteler çalışmalarını bulundukları çevre ile bütünleşerek yapmalıdırlar." dedi.

ahmet demircan osman kaymak üniversite

Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sinan Engin ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Mustafa Mortaş patent sunumu gerçekleştirdi.

Bunun önüne geçmenin yolu ne?

Toplantının Sonunda değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, "Türkiye sağlıkta tüketim malzemelerini, ilacı, cihazları, aletleri yerlileştirmek için bir karar almış ve bu istikamette yoluna devam ediyor. Öncelikle ilacı söyleyeyim. Türkiye tükettiği 100 kutu ilacın 80 kutusunu kendisi üretiyor, yüzde 80 yerli üretim. Ama önemli olan şu: Patentli üretim. Yani eşdeğer değil molekülden başlayan üretim önemli. Şu anda biz tükettiğimiz ilaçların yüzde 80'ini kendimiz üretiyor olmamıza rağmen fiyat bazında yüzde 50'ye tekabül ediyor bu. Yüzde 20'lik patent korumasındaki ilaçlar daha pahalı oluyor ve daha fazla para tutuyor. Bunun önüne geçmenin yolu ne? İşte üniversitelerimiz, bilim yuvalarımız, araştırmalar ve geliştirmeler yapacak, molekülden ilaç üretecek. Biz de bunu her zaman destekleyeceğiz." dedi.

"Yerli üretim yurtiçinde nerede yapılırsa yapılsın destekliyoruz."

Sağlıkta yerli üretimin desteklenmesiyle ilgili sorulan bir soru üzerine cevap veren Demircan yaptığı açıklamasında, "Cihazlar, aletler noktasına gelince; Sağlıkta gerçekten Türkiye'yi yerlileştirme, Türkiye'de ürettirme hamlesini yapıyoruz. Bu konuda büyük cihazların ultrason, MR, tomografi gibi cihazların üretimini Türkiye'de yapacak ve yaptıracak bir model çalışmamız da sona yaklaşıldı. Önümüzdeki haftalar içerisinde bunun ihalesi yapılacak. Bu ürünleri üreten firmaların Türkiye'de ortaklar bularak teknoloji transferi kaydıyla burada üretimlerini sağlamaya çalışıyoruz. İnşallah bunlar da başarılı bir şekilde gerçekleşecek. Yerli üretim yurtiçinde nerede yapılırsa yapılsın destekliyoruz. Ülkenin neresinde bu yatırım yapılırsa yapılsın 5'inci bölgede yapılmış gibi destekleniyor. Aynı zamanda fiyat bazında da yerli ürünleri destekliyoruz. Bununla ilgili yerli ürünleri teşvik edecek sistemimizi de 'sağlık marketi sistemi' dediğimiz bir sistem çerçevesinde desteklemeye alıyor ve onların da üretimini artırmalarını sağlamak istiyoruz. Çünkü sağlıkta Türkiye ciddi bir şekilde dışarıya döviz kaybetmemenin yolunu üretmek zorundadır. Biz bunu yapabilecek güçteyiz." dedi.

"Bu sağlık hepimizin konusu ve ülkenin konusu"

Dr. Demircan, "Bugünlerde Resmi Gazete'de yayınlanmasını beklediğimiz bir yönetmelikten bahsetmek istiyorum. Konaklamalı fizik tedavi ve rehabilitasyon, yaşlı bakım ve kaplıca bu üçlü, üçü bir arada da olabilir, ikisi bir arada olabilir, tek başına da olabilir. Bunların hem yurt içi, hem yurt dışına hizmet sunabilmesini sağlayacak yönetmeliğimizi ilgili yere gönderdik. Başbakanlıkta Personel Genel Müdürlüğü'nde.Birkaç gün içerisinde Resmi Gazete'de yayınlanır. Bu bir hamledir. Birincisi bu işin kurallarını netleştirmek ve neyin nasıl yapılacağını ortaya koymak. İkincisi ise sağlık turizmi ile ilgili kanun tasarımız Bakanlar Kurulu'na sunduk. Önümüzdeki günlerde Meclis'e gelecek. Bu sağlık hepimizin konusu ve ülkenin konusu. İnşallah sağlık turizminin önünü açacak bu yasa ile Meclisimizden geçirmiş olacağız." dedi

"Tuğla üzerine tuğla koya koya bugüne gelinmiştir."

Gündeme düşen Aile Hekimlerinin hacamat yapacağı yönündeki söylemlerle ilgili sorulan soru üzerine açıklamasını devam ettiren Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, "Bunlar spekülatif şeyler. İnsanoğlu, yeryüzüne geldiği günden beri sağlık sorunları ile mücadele etmiştir, yaralanmıştır ve hasta olmuştur. Mikrobik rahatsızlıklar geçirmiştir. Bunlara insanoğlu çare aramıştır. Pek çok da çareler üretmiştir. Tuğla üzerine tuğla koya koya bugüne gelinmiştir. Özellikle son 300-400 yıl içerisinde deneysel tıp, deneysel bilim sürecinde elbette ki çok hızlı gelişmiştir. Geleneksel tıp, modern tıp diye bunları ayırmaya gerek yok, bunların hepsi tıptır. Şu anda geldiğimiz tıp tabii ki bilimsel tıp ama bugüne kadarki tecrübemizi de yok saymanın anlamı yok. İnsanoğlunun tecrübesidir. Bu tecrübeleri biz bilimsel bir zeminde değerlendiririz. Bilimin rehberliğinde bunlardan istifade edebileceklerimiz varsa ki çıkacaktır. Muhakkak, binlerce yıl insanlığın ürettiği, biriktirdiği bilgidir. "dedi.

En eski yerleşim merkezi nerede?

Konuşmasının devamında geleneksel tıpla ilgili Türkiye'nin uluslararası bir kongrede toplanacağını belirten Bakan, "19 Nisan'da İstanbul'da üç gün sürecek bir kongre olacak. Anadolu'nun özel bir tarafı var. Anadolu, insanlığın tarih boyunca harmanlandığı bir yer. Bence insan hafızasının hard diski burada. En eski yerleşim merkezi nerede? Şanlıurfa'dadır. Bu hafızayı, hard diski burada Anadolu'nun da insanlığa böyle bir hizmet etme imkânını vereceğiz. Bu kadar büyük uzun yıllara sahip bir konunun içerisinde elbette bize garip gelebilen birtakım uygulamalar olmuştur. Şimdi hemen onlardan bir tanesi, iki tanesini öne çekip böyle büyük ve ciddi bir çalışmayı bu magazinsel tarafta tutmamak lazım. Bu büyük ve ciddi bir çalışmadır." diye konuştu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 3. Danışma Kurulu Toplantısı’na ayrıca, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Samsun Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, ilgili kurum müdürleri, iş insanları, rektör yardımcıları ve öğretim üyeleri katıldı.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 02:26
YORUM EKLE