Alexa

Bugün 23 Nisan; Genel Kurulda Af Yasası Konuşulacak mı?

Mahkum ve yakınlarının gözü kulağı 23 Nisan Salı (bugün) çalışmaya başlayacak TBMM Genel Kurulunda. Mahkum yakınları af ne zaman çıkacak? Bugün Genel Kurulda hangi kararlar alınacak merak ediyor.

Bugün 23 Nisan; Genel Kurulda Af Yasası Konuşulacak mı?

Türkiye'de uzun zamandır Af konuşuluyor. 31 Mart seçimlerinin ardından özellikle İstanbul seçim sonuçlarına itirazlar sebebiyle Nisan ayı başında açılması planlanan TBMM Genel Kurulu  9 Nisan'a ardından 16 Nisan tarihine ve 23 Nisan, bugüne kadar ertelendi. Bugün toplanması beklenen Genel Kurul'da af konusuyla ilgili neler görüşüleceği ve ne tür kararlar alınacağı merak ediliyor. 

Nisan ayı başında açılması planlanan TBMM Genel Kurulu seçim sonuçlarına yönelik itirazlar nedeniyle 9 Nisan'a ardından 16 Nisan tarihine ertelenmişti. İstanbul'daki seçim sonuçlarının henüz neticelenmemiş olması nedeniyle TBMM Genel Kurul toplantısı bir kez daha ertelendi.

Mahkum yakınlarının tek istediği bir an önce ceza evlerinde bulunan kader mahkumu olan yakınlarına kavuşmak. Sosyal medya hesaplarından mahkum yakınları etkinliklerine devam ederken, Türkiye'de ki siyasi dengelerde de değişim mesajları veriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' son açıklamasında ki 'Türkiye İttifakı' ve MHP Lideri Devlet bahçeli'nin son olarak Antalyada ki başkanlar toplantısında "siz Cumhur İttifakında varız" ifadeleri siyasi yapıdaki dengelerin değişeceğini işaret ediyor. Bu dengeler değişirken Mahkum affının hangi yönde ilerleyeceği de bilinmemektedir. 

Normal şartlarda af konu bu kadar uzamamalıydı. Mahkumların ve sevenlerinin duygularıyla bu kadar oynanmamalıydı. Af veya ceza indirimi konusunun bu kadar ayyuka çıktığı ve askıda kaldığı bir durumda geriye dönüş mümkün gözükmemektedir. Mahkumlar ve yakınları yatıp kalkıp, "af ne zaman çıkacak? Ceza indirimi ne zaman yasalaşacak?" bunu düşünüyor ve sevdiklerine kavuşmanın hayalini kuruyorlar. 

İşte bugün 23 Nisan. Mahkum yakınları uzun zamandır bugünü bekliyor ve neler konuşulacağını merak ediyor. Af konusuyla ilgili hükümetin kararının tam olarak ne olduğu bilinmiyor. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin af ile ilgili kararı ve duruşu, hükümetin af veya ceza indirimine karşı bakışı çok tartışıldı. TBMM Genel kurul'da çıkacak karar her ne kadar kesin hatlar ile konuyu ortaya koymasa da konuşularlar bir nebzede olsa vatandaşlara bilgi verecektir.

Kapsamhaber/Kurtraca

KAPSAMHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
@ ömer
@ ömer - 6 ay Önce

Af istiyoruz terörist de yil iz ekmek davası yolundaydı bu millet her nekadar devlet haklı olsada çoğunlukla suçsuz af ümidiyle bekleyen eşler dostlar analar nice çocuklar babasız büyüyen

Hacer ince eyvaz
Hacer ince eyvaz - 6 ay Önce

Af istiyoruz artik çocuklarimizin yuzu gulsun artik bizlerin umutlariyla oynamayin.ben kanser hastasiyim esim mahkum cocugum okula gidiyor ben kanser hastasi olmama ragmen calismak zorundayim.af istiyoruz indirim yasasi istiyoruz artik bizimde yuzumuz gulsun bizim boynumuz bukuk kalmasin af istiyoruz afffffff