Alexa

Ceza İndirimi ve Kader Mahkumlarının Af Sorunu!

Af ile ilgili geleşmeler ve son dakika haberler bekleyen mahkumlar cezaevlerinde dört dolanıyor. Cezaevlerinde gündem af. Mahkumlar avluda volta atarken hep affı konuşuyor. Af çıkar mı? af ne zaman çıkar? soruları önemli bir sorun haline dönüşmeye başladı.

Ceza İndirimi ve Kader Mahkumlarının Af  Sorunu!

Kader mahkumları ile ilgili düşünülen af ve ya ceza indirimi seçimlerden sonra yasalaşacak mı? mahkumlara 31 mart yerel seçimlerinden önce af verilecek mi? Cezaevlerinde mahkumlar, dışarıda mahkum yakınları seçimlerden önce ceza indiriminin yasalaşmasını bekliyor.

Uzun süredir tartışılan af konusu ceza evlerinde yatan binlerce mahkumu çileden çıkarırken, yine yüzbinlerce tutuklu ve hükümlü ailesi de seçimlerden önce bir affın çıkması için tüm Türkiye de yaptıkları etkinliklerle seslerini duyurmaya çalılışıyor. 

Seçimlerden Önce Af Çıkar mı?

Seçimler öncesinde af çıkar-çıkmaz tartışmaları devam ederken hükümet tarafından yapılan açıklamalarda seçim öncesinde af ile ilgili bir yasanın seçim öncesinde yetişmesinin zor olduğu ancak seçimlerden sonra konuyla ilgili bir çalışmanın sonuca ulaştırılabilmesi için harekete geçeceklerine dair açıklamalar yapılıyor.

Mahkum yakınları, 24 Haziran öncesi Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendilerine söz verdiğini, 24 Haziran seçimleri sonrasında ceza indiriminin yasallaşması için gereğini yapacaklarını belirtmesine rağmen önümüze gelen yerel seçimler öncesi de ortada hiç bir şeyin bulunmadığını ifade ediyor. 

Bu zamana kadar, Kader mahkumlarına af, veya ceza indirim yasasıyla ilgili çalışmaların hızlandırılarak yerel seçimler öncesinde yasalaştırılmasını isteyen mahkum yakınları, çıkabilecek bir affın bir milyon üzerinde mahkum yakınını da ilgilendireceğini ve dolayısıyla sevindireceğini belirten mağdur aileler, bunun neticesinde bir çok avantajın sağlanacağını belirtiyor. 

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye adayı Binali Yıldırım daha önce yaptığı açıklamada, MHP’nin verdiği af teklifi üzerinde çalışmalar yapıldığını,Kamu vicdanının nasıl rahatsız olmayacağı konusunda değerlendirmeler yapıldığını, "Acele karar verirsen bu sefer başka mağduriyetler olur.” ifadelerini kullanarak aceleye getirilmemesi gerektiğini belirtti. Genel Anlamda Ak Parti cenahında basına verilen demeçler böyle. MHP ise, "af ya çıkacak ya çıkacak" açıklamalarıyla ısrarcı bir tutum sergiliyor. Ancak, hiç kimse, ceza yasasının yasallaşma süreciyle ilgili bir zaman vermiyor. 

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada ise;

Af meselesinde AK Parti’yle MHP’nin görüşlerinin farklı olduğunu belirterek, MHP’nin Meclis’e gelmiş olan bir af teklifi olduğuna dikkat çekti. Adalet Bakanlığı tarafından cezaların yeniden gözden geçirilmesiyle ilgili bir çalışma yapıldığının altını çizen Kurtulmuş, Af konusunun şu an meclis gündemine gelmeyeceğini Ancak Devlet Bahçeli'nin son ikazıyla bazı hususların dikkate alındığına işaret etmiştir.

Mahkum yakınları bir an önce affın çıkmasını istiyor. Özellikle sosyal medya adreslerinde bir aray gelen mahkum yakınları ciddi anlamda yaptıkları etkinliklerle af ve ceza yasasını gündemde tutmaya çalışıyorlar. Gerek kader mahkumların gerekse mahkum yakınlarının umutları karamsarlığa dönüşmeden bir yasanın kısa zamanda çıkmasıyla birlikte gergin hava sakinleşecektir.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 14:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saban.zeren
Saban.zeren - 8 ay Önce

Af.secimden.once.olmali

Nezahat
Nezahat - 8 ay Önce

Seçimden önce af verilirse bizde sandıkta veririz

Gulhan
Gulhan - 8 ay Önce

Ceza indirimi istiyoz

Mustafa yılmaz
Mustafa yılmaz - 8 ay Önce

Ne bitmez bir çalışma mahkum için poşet yasası yapıp mecliste götürdünüz bizim katkılarda poşet kadar deyeri yokmuş 31 marta secimde ne alacaksınız onu düşünüyoruz

Nurdan sen
Nurdan sen - 8 ay Önce

Sayin baskanim biz sadece ceza indirimi istiyoruz umutlrimizi aydinlatin lutfen

Mahkum eşi
Mahkum eşi - 8 ay Önce

Ceza indirimi istiyoruz seçimden önce verin neolur

Ökkeş
Ökkeş - 8 ay Önce

Artık inanmayız genelan secim öncesinde seçimlerden sonra dediler 9 ay geçti halan yetismedi buna çocuklar gene inanmaz. Afedersiniz yoksa kesinlikle oy yok bizi düünmeyenleri bizler hiç düşünmüyoruz kusura bakmayın hiç.

Serpil karameşe
Serpil karameşe - 8 ay Önce

İki seçim iki bayram daha ne kadar bekliyecec benim cocuğum ne fetocu ne katil osıl isyanım buna yeterartık