Alexa

CHP, Mahkum Yakınları ile Birlikte TBMM'de Basın Toplantısı Düzenleyecek

Mahkum yakınları bir taraftan siyasileri ve sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirmek için sosyal medya üzerinden anonslarla seslerini duyurmaya çalışırken diğer taraftan Bütün Partilerin Milletvekillerini ziyaret ederek içinde bulundukları durumu anlatıyorlar.

CHP, Mahkum Yakınları ile Birlikte TBMM'de Basın Toplantısı Düzenleyecek

Mahkum yakınlarının sözcülüğünü üstlenen ve Kader mahkumlarına ceza indiriminin bir an önce yasalaşması için kapı kapı gezen Nona Şahin, kapsamhaber'e yaptığı açıklamada, "Adli mahkum ve aileleri adına öncelikle CHP ve Cumhuriyet Halk Partisi İzmir milletvekili sayın Atilla Sertel vekilimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz." dedi.

Nona Şahin, gerek sosyal medya üzerinden, gerek, siyasi partileri ziyaret ettiklerinde ve gerekse sivil toplum kuruluşları ile görüşmelerde infaz değişikliği ve şartlı tahliye isteklerini dile getirdiklerini ve nedenlerini de sıraladıklarını ifade eden Nona Şahin şöyle dedi;

"Çocuklarımız, babalarına Hasret Kaldı

"ncelikle ülkemizin adalet sistemindeki bir çöküş var. ülkemizin Adalet sistemine sızmış bir takım örgüt üyeleri olduğunu 4500 hakim ve savcı ihracından da anlamak mümkündür. Bu hakim ve savcılarla yargılanan millet ağır bir tahribat almıştır. Yüklü cezalar ve adeletin talimatla işlendiği bir sistem mevcuttu. Bu nedenle yeniden yargılanma hakkı doğmuştur. Bu talebi karşılayabilecek sistem şuan için oluşamadığından bizler ceza indirimi ya da infaz değişikliği adı altında şartlı tahliyeyi kabul etmekteyiz. Bir diğer sebep ise cezaevlerinin doluluk oranıdır. Öyle ki, bu nedenle şehir şehir sevkler yapılmaktadır. Bu durum aileleri perişan etmektedir. Çocuklarımız, babalarına 45 dakikalık görüşe bile hasret kalmıştır. Şöyle ki bir çiftçiye büyük baş hayvan kredisi verilirken mevcut ahır 50 büyük baş hayvan kapasitesindeyse 60 adet büyükbaş hayvan kredisi verilmemektedir. Bu örneği sunmamdaki amaç şudur peki o halde neden 12 kişilik kapasiteli koğuşlarda 40 kişi yatırılmaktadır?

Cezaevi doluluğunu hiçe sayarak bu isteğimizi yok sayanlar umarım bu örnekle ne demek istediğimizi anlamışlardır. Cezaevlerinde insan haklarına aykırı bir durum söz konusudur. Artık zaruri ihtiyaç haline gelen bu durum neden bu kadar ötelenmektedir.?

Kapsamlı ve eşit bir yasa

Toplumsal barış adına devlet milletine bazı zamanlar kucak açmalıdır. Zaten isteğimiz şartlı tahliye olup tekrar suç işlenmesi halinde eski cezayla birlikte infazının çektirilmesidir. Biz adli mahkumlar ve aileleri olarak kamu vicdanını kanatan suçlar olan pedofil, terör gibi suçlara bir iyileştirme beklentisi taşımamaktayız. Onun dışında kapsamlı ve eşit bir yasayı bu ülkenin vatandaşlarına, yeniden hayata başlamak ve aileleri aynı çatı altında toplamak adına çok görmeyiniz.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunan her siyasi parti liderleri ve vekilleri bu durumumuzu göz önünde bulundurarak bu konuda bizlere destek vermelerini rica ediyoruz.

Kamuoyundan da ricamız Nasıl herkes bir gün engelli adayı ise yine aynı şekilde herkes bir gün mahkum olma adayıdır.

Bizler son bir şans istiyoruz.."

7 aydır netlerleşmeyen bir Ceza indirimi var.

Nona Şahin, CHP izmir miletvekili Atila Sertel'in seslerine ses olduğunu Milliyetçi Hareket Partisi tarafından hazırlanan ve 7 aydır TBMM'de bekletilen 5 yılık şartlı CEZA İNDİRİMİ teklifi henüz Adalet komisyonuna bile gelmediğini belirtti. Diğer yandan, 'CUMHUR BAŞKANI talimat verdim Adalet bakanına çalışma başlatılsın' diye beyanda bulunduğunu belirten Nona Şahin açıklamasını şöyle sürdürdü; "Biz mahkum Aileleri günümüz itibarı ile geçim çıkıntısı çekerken, ekonomik kriz yaşarken, internet paketi alıyoruz ekmek almak yerine ve sosyal medyayı takip edyoruz. Beklentilerimiz öylesine tavan yaptı ki gece uykularımıza girer oldu.Ancak, 7 aydır netlerleşmeyen bir Ceza indirimi var. Bütün Mahkum yakınları Adına sizlere ulaşarak bizleriin sesine ses olmalanızı istedik."

Nona Şahin açıklamasını şöyle devam ettirdi:

CHP Vekil Atila serter Bey Sağolsunlar kendileri bize çok yardımcı oldular. İncelikleri ve nezaketleri münasebetiyle kendilerine çok teşekkür ederiz. perşembe günü yani, 22 .11 2019 Saat 10.00 da Ankarada TBMM sinde Basın toplantısı düzenliyerek sesimizi tüm Türkiye'ye duyuracaklar, BÜTÜN MAHKUM YAKINLARI adına Sayın vekilimizin eşliğinde Mahkum Yakınlarının ve Adli mahkumların isteklerini dile getirceğiz,

Burdan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na Sayın vekilimiz Atila Serter Beye Ve CHP teşkilatına sonsuz Teşekürlerimizi sunuyoruz.

Son olarak kendinisen bu zorlu süreçte destek olan mahkum yakınlarının da isimlerini sayarak teşekkür eden Nona Şahin, Ceza indiriminin bir an önce çıkması için kendisiyle birlikte mücadele eden, gece gündüz "birlikte ne yapabiliriz" üzerinde çalışmalar yürüten, soner,  tugba, vurkan çetin cihan,  yasemin  Evren, Gülsüm  özdemır, haluk, Buse meriç'e teşekkür etti.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 23:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuğba çetinkaya
Tuğba çetinkaya - 7 ay Önce

Artık versinler ne verceklerse

ZEKİYE dağlıoğlu
ZEKİYE dağlıoğlu - 7 ay Önce

Af,infaz,lütuf değil Adaleti sağlamaktır Adaletsiz ADALET

Sevgi Seda
Sevgi Seda - 7 ay Önce

Yasa istiyoruz sayın büyüklerimiz çocuklarımız baba bekliyor

Sevgi seda
Sevgi seda - 7 ay Önce

Sayin vekilim desteklerinizi bekliyoruz

Merve Gezek
Merve Gezek - 7 ay Önce

Eşit yasa istiyoruz sevdiklerimizi istiyoruz

sevcan gul
sevcan gul - 7 ay Önce

eşit yasa eşit 10 yıl Cezaİndirimi istiyoruz seçim öncesi sy vekilimiz

Büşra kavi
Büşra kavi - 7 ay Önce

Eşit geniş kapsamlı yasa istiyoruz

Mustafa corbaci
Mustafa corbaci - 7 ay Önce

Eşit yasa isdeyoruz erken evlenen aileleri 103 den ayırıp bu kapsama alınması lazım inşAllah tez zamanda çıkar da herkez sevinir