Alexa

Die Welt Gazetesi muhabirine Tutuklama talebi

Alman Die Welt Gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel Kürt halkına yönelik olarak ayrılığı körüklemek ve tahrik etmek sucu iddiasıyla tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi.

Die Welt Gazetesi muhabirine Tutuklama talebi

Alman Die Welt Gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel, PKK propagandası yapmak, utuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" etmek suçlarından tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Savcılığın tutuklama talebinde şüpheli Yücel'in köşesunde, "Kürt halkına yönelik olarak ayrılığı körükler ve tahrik edercesine anlatım yolunu seçerek, PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandası" yaptığı ifade edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 14 Şubat 2017'de gözaltına alınan Alman Die Welt Gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel, emniyetteki ifadesinden sonra adliyeye sevk edildi.

Avukatıyla birlikte savcılığa çıkarılan Yücel, "Terör örgütü propagandası yapmak" ve "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından tutuklama talebiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderildi.

Savcılığın, sevk yazısında, şüpheli Deniz Yücel'in, hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hem de Almanya ülkesi vatandaşı olduğu, uzun süredir Almanya ülkesi basın kuruluşlarında çalıştığı ve son olarak da Die Welt adlı gazetede yazarlık yaptığı hatırlatıldı. Şüphelinin gazetecilik görünümü altında PKK/KCK silahlı terör örgütünün yöneticisi konumundaki Cemil Bayık ile röportajlar yaparak örgütü legalleştirmesine katkı sağladığı özellikle belirtilen yazıda; "Keza şüphelinin gazetede yayınlanan köşe yazılarının bir kısmı temin edilip tercümesine başvurulduğunda ülkemizi bölmeye, parçalamaya yönelik haksız, hiçbir meşrutiyeti olmayan PKK/KCK silahlı terör örgütünün eylem ve işlemlerine eleştiri getirmezken, güvenlik kuvvetlerimizin haklı operasyon ve işlemlerine yönelik olumsuz algı oluşturmaya matuf yazılar yazdığı" belirtildi.

Savcılığın Sevk yazısının son bölümünde; şüphelinin 26 Ekim 2016 tarihli yazısına değinilerek, "Şüphelinin yaklaşık bin yıllık süreçte tek devlet çatısı altında kardeş olarak yaşamakta olan Kürt halkımıza yönelik olarak ayrılığı körükler ve tahrik edercesine fıkra ile anlatım yolunu seçerek, Türklerin en büyük isteğinin Kürtlerin annesini göremeden ölmeleri olduğunu belirttiği, yazının devamında bu benzetmeyi birden çok kullandığı" ifade edildi.


Deniz Yücel'in yazı içerikleri değerlendirildiğinde, gazetecilik faaliyetinin ötesinde ayrımcılığı körükleyici nitelikte yazı yazdığı, PKK/KCK silahlı terör örgütünün söylemlerimi dile getirip terör örgütü propagandası yaptığı vurgulanarak tutuklanması istendi.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, 22:34
YORUM EKLE

banner325