Alexa

Dizel Otomobillerin Satışı Düşmeye Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre dizel otomobillerinin payı geçen yılın mart ayına göre % 54,36 azalarak, 37.409 adet geriledi. Motorin fiyatlarının artmasıyla birlikte dizel otomobillerin satışında büyük düşüşler devam ediyor.

Dizel Otomobillerin Satışı Düşmeye Devam Ediyor

Tüm dünya'da dizel araçlar yasaklanıyor. ABD’de yaşanan emisyon skandalından sonra, Avrupa’da dizel araçların yasaklanması ve dünya devlerinin üretimi durdurmasıyla ddizel araçlara olan talep düşmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurum (TÜİK) verilerine göre; 2019 yılı mart ayı sonu dizel otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54,36 oranında azaldı. Bu veriler Türkiye pazarında dizelden kaçışın hız kazandığı ifade ediliyor

LPG’ye ilgi artıyor

LPG araçların benzinli araçlara göre yüzde 40 tasarruf sağladığını belirten BRC Türkiye CEO Kadir Örücü; “Dünyada dizel araçların pazar payı giderek azalıyor. Türkiye’de de bunu çok net görebiliyoruz. Benzin fiyatlarının 7 TL’nin üzerine çıktığı bu günlerde insanlar daha ekonomik ve daha çevreci olan LPG’li araçlara yöneliyor. Ayrıca dizel araçlar; ilk satın almadaki fiyat farkını ortalama 400.000 kilometrede amorti edebilirken, LPG’li araçlar ise dönüşüm maliyetini yaklaşık 20.000 kilometrede çıkararak kullanıcısını en çok 1 yılda hızlı bir şekilde kâra geçiriyor. Hal böyleyken birçok otomobil kullanıcısı LPG’li araçlara yönelmeye başladı” dedi.

LPG’li otomobiller yüzde 40 tasarruf sağlıyor

Türkiye yollarında yaklaşık 5 milyon LPG’li araç, yakıt ekonomisinin rahatlığını yaşıyor. Pompa fiyatı benzinin yaklaşık yarısı düzeyinde bulunan LPG’li araçlar, sürücülerine ortalama yüzde 40 tasarruf sağlıyor.

Otomobil Endüstrisinin Devleri LPG’yi Tercih Ediyor

Pazar payı ile globalde açık ara lider olan oto gaz sistemleri firması BRC, 70 ülkede temsil ediliyor ve otomobil endüstrisinin dünya devleri olarak nitelendirilen Mercedes-Benz, Volvo, Audi, Volkswagen, Peugeot, Chevrolet, Citroen, Ford, Fiat, Honda, Kia, Mitsubishi, Subaru, Suzuki, Daihatsu gibi pek çok otomobil firması fabrika çıkışlı BRC LPG sistemleri ile donatılmış modeller üretiyor.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE