Alexa

e- devlet Soyağacı Sorgulama İşlemi için Yeni Karar: Günlük Kota...

Yoğun ilgi nedeniyle askıya alınan e-devlet soyağacı sorgulama işlemi için yeni karar verildi, günlük kota geldi. Yetkililer, soyağacı uygulamasında Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildiği belirtildi.

e- devlet Soyağacı Sorgulama İşlemi için Yeni Karar: Günlük Kota...

Haberturk'ün haberine göre, Yoğun ilgi nedeniyle askıya alınan e-devlet soyağacı sorgulama işlemi için yeni karar alındı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner bu mesele ile ilgili sorulara cevap verdi.

e-devlet soyağacı sorgulama işlemine günlük kota

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, Habertürk’e yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi. Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız” dedi. 

Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak

Talebi normal gördüklerini söyleyen Güner, “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağı ile ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” dedi. Sinan Güner, Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması’nın neden hayata geçirildiği sorusuna da şu yanıtı verdi: “Bu hizmet zaten vardı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde dilekçe vererek, randevu alarak zaten talep ediliyordu ve oldukça fazlaydı. Kanunların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu sorunları çözmek istedik."

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2018, 11:11
YORUM EKLE

banner307

banner313