Yandex Metrika

Eğitim'de El Yazısı İsyanı?

Türk Eğitim-Sen Samsun1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu ve Neslihan Gürler bitişik eğik yazı ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Eğitim'de El Yazısı İsyanı?
28 Aralık 2015 Pazartesi 22:11

Türk Eğitim-Sen Samsun1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, Samsun Başarı Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmalık öğretmeni Neslihan Gürler konuyla ilgili görüşlerini açıkladı...

Başkan Levent Kuruoğlu eğitim camiasında en çok tartışılan konulardan birisinin ‘bitişik eğik yazı uygulaması’ olduğunu belirterek; ‘Bilindiği gibi ülkemizde daha önceleri okuma-yazma, cümle yöntemi ile dik temel harflerle öğretiliyordu, daha sonra bu yöntem terk edildi ve okuma-yazma, ses temelli ve bitişik eğik yazıyla öğretilmeye başlandı. Bitişik eğik yazı ise getirildiği yıldan bu yana hep tartışılan bir yöntem oldu.’dedi.

NEBİ AVCI TAVIR KOYDU

Eleştirilerin yüksek perdeden dile geldiğini belirten Kuruoğlu; Milli Eğitim Bakanlığın en sonunda konuyla ilgili bir anket çalışması yapmaya karar verdiğini belirtti.

Öğretmenlerimiz bu anket çalışmasında konuyla ilgili görüşlerini dile getirdiğini ifade eden kuruoğlu; ‘Bakanlığın ise bitişik eğik yazının devam edip, etmeyeceğine bu anket sonuçlarına göre karar vermesi bekleniyor. Son günlerde tartışılan konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da bir açıklama yaparak, bitişik eğik yazı uygulamasından yana tavır koydu, öğretmenlerin yeniden hizmet içi eğitime alınması gerektiğini belirtti. Durum böyle olunca ‘Bu uygulama madem devam edecek, o halde neden anket yapılıyor?” sorusu akıllara geldi' diye belirtti.

Türk Eğitim-Sen 1 No’lu Sendika Başkanı Levent Kuruoğlu; Türk Eğitim-Sen’ın kamuoyunda bu kadar çok tartışılan bu konuya kayıtsız kalmadığını belirterek şöyle devam etti.

GÜZEL YAZI DERSİ KONUNLMALI MIDIR?

Zira bitişik eğik yazı uygulaması ile ilgili sendikamıza yoğun şikâyet gelmektedir. Bu nedenle sendika olarak twitter üzerinden bir anket çalışması hazırlayarak, kamuoyu araştırması yaptık. Buna göre anketimize katılanların yüzde 86’sı bitişik eğik yazı uygulamasının kaldırılmasından yana görüş bildirmiştir. Sadece yüzde 14’ü bu yazının devam etmesinden yanadır. ‘Bitişik eğik yazı uygulamasının kaldırılması halinde güzel yazı dersi konulmalı mıdır?’ sorusuna ise ankete katılanların yüzde 79’u evet, yüzde 21’i hayır cevabı vermiştir.

Görüldüğü üzere öğretmenlerin büyük bir bölümü öğrencilerin bitişik eğik yazı ile yazmasına karşı çıkıyor ancak güzel yazı dersinin olması gerektiğini belirtiyor. Peki ama neden? Konuyla ilgili yine sosyal medya aracılığıyla öğretmenlerimizin görüşlerini aldık.

Öğretmenlerin görüşlerinden bazıları şöyle:

* Bitişik eğik yazı yazmak ve bu yazıyı güzel yazmak bir hattatlık ve yetenek gerektirir. Nasıl iyi resim yapmayı, güzel şarkı söylemeyi, beden hareketlerini yapmayı herkese zorlamamamız gerekiyorsa, bitişik eğik yazıyı da zorlamamalıyız. Bitişik eğik yazıyı bütün öğrencilere yazdırmak, sevdirerek yazdırmak, güzel yazdırmak hiç mümkün değildir.

* Bitişik el yazısı kullanmak, öğretmeye çalışmak, yazmaları için zorlamak küçücük çocuklara zulümdür. İlkokula başlama yaşının küçültülmesi bu zulmü katlamıştır. Küçük parmaklara ve yazıyı yazmak için eğilip bükülen küçük bedenlere eziyettir. Mutlaka 1. ve 2. sınıflarda kaldırılmalı, 3.sınıftan itibaren ayrı bir ders olarak verilmelidir.

* Ortaokulda matematik öğretmeniyim. Özellikle 5.sınıftaki çocuklara “Tahtaya yazar mısınız” dediğimde “El yazısıyla mı, düz yazıyla mı?” diye soruyorlar. “El yazısı ile” dediğimde sınıfta bir uğultu oluşuyor; peşinden “İstediğiniz yazıyla” dediğim de o kadar seviniyorlar ki.

* El yazısı insana kişilik kazandırır. El yazısının öğretilmesi gerekir. Bu öğretim şu anki sistemle olmaz. Bu sistem dayatmadır.  6 yaşındaki çocuğu kargacık burgacık yazılarla buluşturmak, yazıyı zorlaştırıp çirkinleştiriyor ve yazma isteğini de engelliyor. Bitişik yazıyı zamana yaymak ve eğik bitişik yazıya kademeli olarak geçmek gerekir ki, ilk adım olarak birinci sınıftaki zorunluluk kaldırılmalıdır. İlkokul 2., 3., ve 4. sınıfa yayılacak bitişik yazı çalışmaları ders ve hikaye kitapları ile desteklenerek devam etmeli. Ortaokul ve lise ile beraber çalışma devam etmelidir. Birinci sınıfta çocuğu bıktırıp, 5. sınıfta bıraktırarak düz yazıya geçiren bu sistemden vaz geçilmeli.

* Bitişik eğik yazı kaldırılmalı. Çocuklar düz yazı yazanlara göre daha yavaş yazıyor. Yazılar okunmaz halde.

* Dik yazıdan sonra eğik yazı çalışmaları sonrası çocuklar bir bocalama yaşamıyorlardı ama eğik yazıdan sonra 4. veya 5. sınıflarda dik temel yazıya gecen çocukların hemen hemen tamamının yazısı düzensiz ve bozuktur. Bundan dolayı bakanlığın bu kati tutumuna rağmen birçok sınıf öğretmeni eğik yazıdan erken dönüş yapmaktadır.

* Küçük el kas sistemi tam gelişmemiş bir çocuğa, elini kaldırmadan bir kelimeyi yazdırmak, çocuğun harfleri bitişik yazı karakterlerine uygun yapmamasına, dolayısıyla kendi yazısını bile okuyamayan bir nesle götürmektedir. Bu nedenle bitişik yazı ikinci sınıftan itibaren "güzel konuşma ve yazma" adında bir derste verilmelidir. Zorunluluktan çıkarılmalı ama öğretilerek isteyenin kullanması sağlanmalıdır.

* Ortaokulda öğretmenler öğrencilerin bitişik eğik yazısını iyi okuyamadıkları için sınavlarda cevapları okumakta hep zorlanmaktadırlar. Günümüz teknolojisinde daha ilkokul 1. sınıfa öğrenciler başlamadan bilgisayar klavyesinde, cep telefonlarında kısacası hayatın her alanında dik temel yazının sembolü olan harfler kullanılıyor. Yine yazı, konuşulanların işaretlerle ifadesinden başka bir şey değildir. Hayatın her alanında ise dik temel yazı kullanılmaktadır.

* Kaldırılmalı diye düşünüyorum. İngilizce öğretmeniyim. Bu yazının tek artısı öğrencilerin ellerini kaldırmadan yazı yazabilmeleri. Özellikle İngilizcede x, w ve q harflerinde kaos yaşıyoruz. Aynı zamanda ortaokula geldiklerinde el yazısı yazmak istemiyorlar ve dik temel yazı yazma da problem yaşanıyor. Bir kelimeyi yazarken büyük ve küçük harfleri kullanmaktalar. Bu da yazım hatalarını önemli derecede artırıyor.

* Anket yaptırıp yine bildiklerini okuyacaklarını açıklamaları tam bir komedi. El yazısı konusundaki başarısızlıklarında öğretmenleri suçlamalarına kesinlikle müsaade edilmemeli. El yazısına karşı olan öğretmenler de var, karşı olmayanlar da var. Şu bir gerçek ki, el yazısının yanında dik temel yazı ile yazılan kitaplar olduğu müddetçe bu yazıyı çocuklara öğretmek çok zor.

Görüldüğü üzere öğretmenlerimizden büyük kısmı bitişik eğik yazının zorunlu olmasına karşı çıkmakta, yeniden dik temel yazıya geçilmesini; ancak bitişik eğik yazının öğretildiği güzel yazı derslerinin mutlaka olması gerektiğini ifade etmektedir.

BU İŞ ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİLDİR

Bakalım Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı anketten çıkacak sonuçlar da sendikamızın sosyal medya üzerinden yaptığı anketin sonuçları ile benzerlik gösterecek mi? Her ne olursa olsun, Bakanlığın öğretmenlerin görüşlerini alarak hareket etmesi gerekmektedir. Şayet Bakanlık kendi bildiğini okuyacaksa, o halde ne anket yapılmasının, ne de öğretmenlerin görüşlerini alınmasının hiçbir anlamı yoktur. Bu iş çocuk oyuncağı değildir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın anket sonuçları doğrultusunda hareket etmesi hem eğitim-öğretim hayatımızın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, hem de öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz açısından son derece olumlu olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bitişik eğik yazı uygulaması’yla ilgili olarak Samsun Başarı Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmalık öğretmeni Neslihan Gürler’de konuyla ilgili bir açıklama yaparak eğitimde uygulanan yazı stilinin belirli bir standardı olması gerektiğini belirtti

İKİSİNİN DE AYRIMINI VERİRSEK, SORUN ÇÖZÜLÜR'

 Gürler, görüşlerini şöyle ifade etti:

'Öncelikle belirli bir standardı olmalı. Daha 1’nci sınıftan itibaren Türkçe dersinde el yazısıyla yazarken, İngilizce dersinde düz yazıyla yazılıyor. Haliyle bu durum öğrencide bir kafa karışıklığına yol açıyor. Ve böylece bir adaptasyon sorununa neden oluyor. Alışkın olunan şeylerden insan hafızası kolay kolay vazgeçemiyor. Haliyle de bu durum bir psikolojik sorun yaratıyor. Özellikle görsel hafızası iyi olan çocuklarda bu durum daha açık gözlenebiliyor. Budan kurtulmak için, çocuklara her 2 yazı türünü de göstererek, bu durumu kabullenmelerini sağlamalıyız.  İkisinin de ayrımını tam olarak çocuğa verirsek sorun çözülür. Velilerde, okuldaki rehberlik öğretmenleriyle görüşerek bu konuyla ilgili yardım almalılar'

KAPSAMHABERİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.