Yandex Metrika

Erdoğan; Ellerin Yurdunda Çiçek Açarken, Bizim...

Çumhurbaşkanı Erdoğan; “Milletimiz ne kadar asilse düşmanlarımız da maalesef o kadar kalleş” ifadesini kullandı.  

Erdoğan; Ellerin Yurdunda Çiçek Açarken, Bizim...
22 Ekim 2016 Cumartesi 23:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada;“Milletimiz ne kadar asilse düşmanlarımız da maalesef o kadar kalleş” ifadesini kullandı.

 BU COĞRAFYALAR BİZİM CANIMIZIN BİR PARÇASI

Erdoğan, yaptığı konuşmada, Saldırı her zaman dışarıdan gelmediğini Bazen en büyük ihanetlerin içeriden çıkabildiğini söyledi. Bu milletin önüne duvar gibi örülen çok yanlışların bulunduğuna dikkat çeken Erdoğan, Tek parti döneminde yapılan en büyük yanlışlığın geçmişi, tarihî, medeniyeti ile bağlarının zayıflatılması olduğunu belirterek; “bugün biz Suriye deyince, Irak deyince, Kırım deyince, Batı Trakya, Bosna deyince birileri sanki uzaydan gelmiş gibi yüzümüze bakıyor. Hatta daha da ileri gidip tam bir cahil cesaretiyle Türkiye’nin Irak, Bosna ile ilişkisi ne olabilir diyorlar. Halbuki bu coğrafyalar bizim canımızın birer parçasıdır.” dedi.
 
ELLERİN YURDUNDA ÇİÇEK AÇARKEN
BİZİM İLE KAR GELİYOR GARDAŞIM
KİMLER ÇİZMİŞ BU HUDUDU GÖNLÜME
DAR GELİYOR DAR GELİYOR GARDAŞIM.

 
Erdoğan; “Antep ile Halep’i, Rize ile Batum’u, Edirne ile Gümülcine’yi, Bursa ile Üsküp’ü birbirinden farklı düşünmek mümkün mü? Bu şehirler fiziki olarak başka ülkelerin sınırları içindedir. Ama bizim gönül sınırlarımız oraları kapsayacak şekilde geniştir. Ah benim yeşil Bursalı kardeşlerim! ‘Ellerin yurdunda çiçek açarken, / Bizim ile kar geliyor gardaşım. / Bu hududu kimler çizmiş gönlüme? / Dar geliyor, dar geliyor gardaşım.’ Gönlüme dar da gelse de, biz her ülkenin fiziki sınırlarına saygı duyuyoruz. Hiçbir ülkenin egemenlik hakkıyla ilgili en küçük sorunumuz bulunmuyor. Bizim derdimiz, oralarda yaşayan kardeşlerimizin, ecdat yadigarlarının korunmasıdır. Bizim bütün bu coğrafyanın her köşesinde atalarımızın ayak izi, alın teri, döktüğü kan, yattığı mezar var. Dünyanın 30 ayrı ülkesinde bizim şehitliklerimiz var. 30 ayrı ülkede. Bunlar bizden kopuk olabilir mi? Ayrı olabilir mi? Bizim oraları hissetmememiz mümkün olabilir mi?” diye kaydetti.

BİZE NE OKUTTULAR BİLİYOR MUSUNUZ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Milletimizin büyük bir millet olduğunu ancak tarihimizi kültürümüzü unutturmak istedikleri, çarpık eğitimsistemleriyle  ilkokul, ortaokul, lisede okuduğu kadar tarihinden haberdar olan evladımızın bu ülkenin, bu milletin geçmişinin 90 yıldan ibaret olduğunu sandıklarını belirterek; “Bize ne okuttular biliyor musunuz? Yat, yat; uyu, uyu; uyu, yat. Bizi öyle yetiştirmeye çalıştırdılar. Uyuya uyuya bir nesil, olsa olsa karpuz tarlasında karpuz büyür. Böyle bir çarpık durumla bizi karşı karşıya bıraktılar”.dedi.

 CUMHURİYET BİZİM İLK DEVLETİMİZ DEĞİL SON DEVLETİMİZDİR

Erdoğan, "Uzun dönemde Türkiye’ye ismini veren Anadolu Selçukluları, ardından tarihin en büyük devletlerinden birisi olan Osmanlılarolduğunu söyleyerek; “Biz nereden 780 bin kilometreye geldik? 20 milyon kilometrekareden 780 bin kilometrekareye geldik. Nereden nereye? Daha şurada, 8-9 yıl öncesi sıkıştığımız yer burası. Ama cumhuriyetin ilanıyla, 8-9 yıl öncesine gittiğimizde yapı ortada. Yine nereden nereye geldik. Aynı dönemlerde muhtelif yerlerde hüküm sürmüş Türk beyliğini saymıyorum. Cumhuriyet bizim ilk değil, son devletimizdir. Bu devletin sınırlarını gönüllü olarak kabul etmiş de değiliz. Unutulmamalıdır ki, cumhuriyeti kuran kadronun çok önemli bir bölümünün dahi doğduğu, büyüdüğü topraklar yeni devletimizin sınırları dışında kalmıştır. Bunu Bursalılar çok iyi bilir. Uzun zamandır yaşadığımız kesintisiz savaşların, kayıpların etkisiyle biraz nefes alabilmek için o dönemde buna tamam denmiş olabilir. Asıl yanlış, dönemin tartışmalı şartları içinde yapılan bu fedakarlığa teslim olup, devlet ve toplum hayatını buna göre inşa etmeye kalkışmaktır. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu yanlış tarih ve medeniyet algısından vazgeçilmesi gerektiğini söylüyoruz.” Dedi.

 Osmanlı’nın 717. yıl dönümlerini kutluyoruz

Devlet tarihimiz, cumhurbaşkanlığı forsunda temsil edilen 16 devletin tarihi olduğunu, Oradaki yıldızların her biri bir devleti ifade ettiğini, Bu topraklarda 2200 yıllık bir geçmişe sahip olduğumuzu belirten Erdoğan “Coğrafyamızdaki varlığımızın mihengi, 1071 Malazgirt Savaşı ve hemen ardından 1075 yılında kurulan Anadolu Selçuklu Devleti’dir. Bu yıl cumhuriyetimizin 93. yıldönümü ile birlikte Anadolu Selçuklu Devleti’nin 941, Osmanlı’nın 717. yıl dönümlerini kutluyoruz. Bunların hepsi de Türkiye başlığı altında kurulmuş, yaşamış devletlerdir.” Dedi.

TÜRK SÖZÜ DUYARSINIZ

Erdoğan, “Bursalılar, bir ifade kullanırlar, tencere kapağını bulmayınca kaynamaz diye. Anadolu coğrafyası ile bizim milletimiz buluşunca, tarihin en büyük devlet ve medeniyetlerini bu topraklarda inşa ettiler. Anadolu’dan yayılan ışık dört bir yanı aydınlattı. Bugün Balkanlar’da, Ortadoğu ve Avrupa’da, Türk ifadesi, Müslüman, hatta İslam kavramı yerine kullanılır. Bu bölgelerde Türk sözü duyarsanız, kökeni ne olursa olsun bütün Müslümanları kast ediyordur. Coğrafyamıza verilen Türkiye ismi bizim için gurur kaynağıdır” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.