Alexa

Erdoğan, Gülen'in İadesiyle İlgili Trump ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gülen'in iadesi konusunu ABD Başkanı Trump ile etraflıca görüşeceğini belirtti.

Erdoğan, Gülen'in İadesiyle İlgili Trump ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitmeden önce Esenboğa Havalimanındadüzenlediği basın toplantısında, hükümet başkanları ile ikili görüşme imkanları olacağını belirten Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping gerekse zirveye katılan diğer liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştireceğini kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada Çin ile Avrupa arasında ilave bir bağlantı koridoru açan Trans Hazar Orta Koridor Projesi'ni hayata geçirmeyi hedeflediklerini, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin 2017 ortasında faaliyete geçmesiyle orta koridorun önemli bir ayağını tamamlamış olacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Bu ziyaret ülkemizin kuşak ve yol girişimindeki stratejik konumunu öne çıkaracaktır. Ayrıca, Asya ile Avrupa arasında tarih boyunca oynadığımız coğrafi ve kültürel köprü olmamız noktasında rolümüz ciddi anlamda burada bir vurgu yapmak suretiyle önem arz edecektir. Türkiye'nin gerçek bir kavşak noktası olduğu bu vesileyle bir kez daha tescil edilecektir. Türkiye gerek kuşak ve yol projesi olarak jeostratejik bakımdan ulaşım ve irtibat ağlarını önemseyen ülkeler için vazgeçilmez bir ortaktır. Muhataplarımla yapacağım görüşmelerde tabii ki bu hususların altını da çizeceğim." dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki temaslarından sonra Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın daveti üzerine Washington'a gideceğini belirten Erdoğan, "Bu ziyaret sırasında Sayın Trump ile gündemimizdeki önemli konuları gerek ikili ilişkilerimiz gerekse bölgesel gelişmeler, dünyadaki mevcut gelişmeleri değerlendirme fırsatımız olacak."dedi. 

FETÖ lideri Gülen'in iade sürecine ilişkin yapılan girişimlerin sorulması üzerine Erdoğan, "O zaten onu gündeme getirmememiz kesinlikle mümkün değil. Tabii ki getireceğiz. Adalet Bakanımız oradaydı ve ABD Adalet Bakanı ile de görüşmelerini yaptı. Bu görüşmeleri karşılıklı olarak bazı feedbackler de almış durumdalar. Onları gidererek inşallah işin üzerine gidilecek ama ben Sayın Trump'la bunları etraflıca görüşeceğim. Burada da hazırladığımız bazı bilgiler, belgeler var, onları da kendilerine takdim edeceğiz. Fakat, Sayın Trump'ın buradaki iradesini tabii çok çok önemsiyorum. O işi sonuna kadar kovalayacağız. Bana göre, ABD FETÖ'nün adeta bir kuluçka yuvası haline gelmemeli. Biliyorsunuz, kaçanların adeta gittiği barındığı bir yer konumunda. Avrupa'da da Almanya birinci derecede onların barındığı yer halinde. Zaten kendisinin ifadesi var, 'dünyada 170 ülkede bizim faaliyetlerimiz var' diyor. O tabii işin iyi niyetle ambalajlanmış şekli. Onların arkasında nelerin yattığını bu ülkede 15 Temmuz'u yaşayanlar gayet iyi biliyorlar" dedi.lundu.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE