Alexa

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'e Elektronik Kelepçe Takılacak

Fetö davasından gözaltına alınan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, "elektronik kelepçe takmak suretiyle konutu terk etmeme" adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'e Elektronik Kelepçe Takılacak

ÖSYM Başkanı Ali Demir, "silahlı terör örgütüne" üyelik suçundan tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün ÖSYM Başkanlığındaki yapılanmasına ilişkin soruşturmalara dair gözaltına alınan Ali Demir, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcı tarafından ifadesi alınan Demir, "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmesinin ardından Mahkeme, "elektronik kelepçe takmak suretiyle konutu terk etmeme" adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında  adliyeye getirilen 7 şüphelinden 4'ü tutuklandı, 3'ü adli kontrol şartıyla salıverildi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün ÖSYM Başkanlığındaki yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 34 kişi hakkında gözaltı kararı vermişti. Ankara merkezli İstanbul, Adana, Eskişehir, İzmir, Nevşehir ve Trabzon'da eş zamanlı operasyon gerçekleştirilmişti. Eski ÖSYM Başkanı Demir, Bursa Kestel'de Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir tekstil firmasında, diğer şüpheliler ise farklı adreslerde gözaltına alınmıştı.

ELEKTRONİK KELEPÇE NE DEMEK?

Elektronik izleme sistemi, (Elektronik Kelepçe) hükümlün toplum içinde takip ve denetimini sağlayan etkili bir infaz yöntemi olarak açıklanıyor. Bu bazı hükümlü ve tutukluların elektronik haberleşme yöntemleri ile toplum içinde izlenmesi ve gözetim altında tutulmasını ifade ediyor.

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 10:15
YORUM EKLE