Alexa

Fetö Mağdurları ve Beklenen Af Gündemi Üzerine

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargıdan 11 milyon dosya bulunduğunu belirterek, "Elinde pazar poşetiyle teyze gözaltına alınıp, elinde silahıyla gerçek FETÖ'cüyü aklarsak tabi ki olmaz." dedi.

Fetö Mağdurları ve Beklenen Af Gündemi Üzerine

FETÖ'yle mücadele anlamında hem güvenlik hem yargı mensupları zorluk yaşadığını dile getiren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kanal 7 televizyonunda Ankara temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında yaptığı açıklamalarda, " Elinde pazar poşetiyle teyze gözaltına alınıp, elinde silahıyla gerçek FETÖ'cüyü aklarsak tabi ki olmaz. Biz bağımsız bir heyet kurduk. Bu iftirayı atan genellikle isimsiz oluyor. Yaşla kuru birbirinden ayrılacak. Hak edenin hak ettiği cezayı alacak. " dedi.

Yargı ve adalet mekanizması yüzyıllardır reforma ihtiyaç duyduğunu söyleyen Bakan Gül, Türkiye'de de belli dönemlerde belli güçler yargıyı aparat olarak kullandığına dikkat çekerek, "Yargı bir kesmin aparat olarak kullanacağı bir alan değil. Yargı ideolojik olarak kullanıldı. Darbeler oldu. Darbeleri meşru sayan yargı oldu. Son zamanlarda da FETÖ'nün tahribatına şahit olduk. Devleti ele geçirmek için neler yapıldığını gördük. 17 - 25 Aralık darbesi sonrası FETÖ'cüler tasfiye edildi. Şu anda yargı Türk milleti adına karar veriyor. Yargıya güveni arttırmaya yönelik bir dönem var. FETÖ'cüler tam olarak bitti diyemeyiz. Bunu diğer kurumlarda da söyleyebiliriz." dedi. 

Yargının kimsenin tekelinde olacak bir şey olmadığını belirten Gül," Yargı tuzdur ve bu tuzu herkes kullanır." dedi.

Yargı şu anda hala en çok güvenilir kurumlar arasında olduğunu ve yargıda reformun amacının Güven veren adalet olduğunu belirterek, "İddia edildiği gibi yargı güvenilmez sözü tamamen muhalefetin sadece muhalefet olsun diye söylediği sözler. Tutukluluk sürelerinin kısaltılması yönünde ciddi çalışmalar yapıyoruz. " dedi.

32 Bin kişinin iftiraya uğradığını belirten Bakan Gül, "FETÖ'yle mücadele anlamında hem güvenlik hem yargı mensupları zorluk yaşadı. Çünkü kripto bir örgüt. Bu süreçte tabi ki, iftiralarda bulundu. Bu süreçte gerçek FETÖ'cüler yargı önüne çıkarıldı. Elinde pazar poşetiyle teyze gözaltına alınıp, elinde silahıyla gerçek FETÖ'cüyü aklarsak tabi ki olmaz. Biz bağımsız bir heyet kurduk. Bu iftirayı atan genellikle isimsiz oluyor. Yaşla kuru birbirinden ayrılacak. Hak edenin hak ettiği cezayı alacak. " şeklinde konuştu.

Uzun zamandır tartışılan ve yüksek umutlar bağlanan af ile ilgli de konuşan Abdulhamit gül, "Bizim bu tür bir çalışması yok. Bizim yaptığımız hazırlık şu: İnfaz meselesi sistemi. Bazı konularda infazın azaltılması veya çoğaltılması söz konusu. Kanunu Meclis çıkartıyor. Siyasetin gündemin de bu çalışma olmalı mı olmamalı mı? Toplum ihtiyacın durumuna göre bazı şeyleri belirleyeceğiz. Elektronik kelepçe, modern infaz tarzlarıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. " dedi.

"Cezaevlerindeki artışın bir sebebi de bu"

Yargının dosya yükü 2018 itibariyle devreden dosyalar dahil 10 milyon 877 bin 499. Adli ve idari tüm dosyalar. 20 bin hakim savcı var. Tüm bu dosyalar yargı mensuplarından elinden geçiyor. Biliyorsunuz, beş yıla kadar olan dosyalar istinafta ele alınıyor, istinafta kesinleşiyor. Ceza yargılaması hızlandı. Cezaevlerindeki artışın bir sebebi de bu. Hakim savcı sayımız 19 bin 429 şu anki sayımız. 15 Temmuz öncesi 14 bin 785 civarındaydı. 3 bin 908'i ihraç edildi, 15 Temmuz sürecinde. Kripto bulundukça ihraç ediliyor. 31 bin 088 FETÖ'den tutuklu hükümlü sayısı. 289 toplam darbe davası. 414 bin 955 dosya arabulucu uygulamasına gitti. 2017 yılında iş mahkemelerine 210 bin dava açıldı, 2018 de aynı konularda 92 bin dava açıldı. Arabulucuda amaç, adliyeye hiç uğramadan, hem uzlaşma sağlamak hem de adliyenin yükünü azaltmak.

AF DEĞİL AMA...

Milliyetçi Hareket Partisi'nin Af teklifi ile ilgili  "Türkiye'de ceza adaleti anlamında bazı suçlar var ki hiç içeriye girmiyor. Adam hırsızlık yapıyor girmiyor, öbürü de infaz süresi çok kısa. Bazısı çok yatıyor, bazısı yatmıyor mu? Şu anda arkadaşlar bununla ilgili çalışıyor. Cezaevinde hangi suçlardan hangi tarihlerde ne etkisi olmuş fotoğrafını çekmeye çalışıyoruz. Bir af değil ama bir fotoğraf. İnfaz sistemi hassas bir konu. Yakın zamanda muhtemelen tüm siyasi partilerle başta MHP ile de oturulur, bunlar masaya konabilir. Amaç suçun önlenmesini sağlamak." dedi.

MHP nin teklifine Destek...

Denetimli serbestlik anlamında belli suçlarla ilgili değerlendirilebilecek unsurlar var. Af değil ama. Bu konu partiler üstü bir konu. Hepimizin dramı. Hepimizin ortak sorunu. Siyasetten uzak kalıcı bir şekilde konuşmak lazım. İhtiyaca göre revize edilmeli. Partiye de genel bir sunum yaptık. O çerçevede.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nur
Nur - 10 ay Önce

GENEL AF ÇIKSIN MILYONLARCA SUCSUZ VAR KEYFI ÖMÜRLÜK CEZALAR VERILDI BUTUN ULKELERDE GENEL AF VERDI YAZIKLAR OLSUN TURKIYE SANA !!!

Tülay
Tülay - 10 ay Önce

Lan genel af çıkarın ne infazı af af affff

Mahkum eşi
Mahkum eşi - 10 ay Önce

Lütfen biran önce çıksın mağduruz bizlere yardım edin

Çocuk mahkum
Çocuk mahkum - 10 ay Önce

Suça sürüklenen çocuklara af çıksın onları topluma kazandralim

mahkum eşi
mahkum eşi - 10 ay Önce

artık lütfen Allah rıza sı için bir sonuca bağlayın beklemek aha çıktı çıkacak duygusu bizleri bitirdi kavuşturun çocuklarımızı yavrularımızı yeni yılda olsun güldürün yüzlerimizi Lütfeennn

Mahkum ablası
Mahkum ablası - 10 ay Önce

Lütfen artık af çıksın uyuşturucudan yatan binlerce suçsuz insan var ne olur artık çıksın

Dunyada mahkum
Dunyada mahkum - 10 ay Önce

Af felan cikarmaz bunlar milletin onuruyla oynayip duruyorlar iste onlarin neyi bir ailenin dagilacagina

Mahkum Eşi
Mahkum Eşi - 10 ay Önce

Af istiyoruz biz bu devletin insanlariyiz hatasiz kul olmaz genel af verin çocuklarimz ve bizler bayram edelim şu gözyaslarimizi dindirin artik