Alexa

Feyzioğlu; Türkiye yargı reformunda başarılı olmak zorundadır

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Amasya Genelgesi ile Milli Mücadele'nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında TBB ve Amasya Barosunun ortaklaşa düzenlediği "Milli Mücadele'de Meşruiyet Manifestosunun 100. Yılında konuştu.

Feyzioğlu; Türkiye  yargı reformunda başarılı olmak zorundadır

Türkiye  yargı reformunda mutlaka başarılı olmak zorunda olduğunu söyleyen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Anayasamızda ve kanunlarımızda da güvenilir bir yargı için üstümüze düşeni yapmak zorundayız." dedi. 

"Türk milleti asla yolundan geri dönmemiştir, dönmeyecektir. Türk milletinin yolu bellidir, izi bellidir gideceği yer bellidir. Menzile ulaşmanın tek yolu vardır o da kol kola, omuz omuza gitmektir"

Metin Feyzioğlu, Amasya Genelgesi ile Milli Mücadele'nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında TBB ve Amasya Barosunun ortaklaşa düzenlediği "Milli Mücadele'de Meşruiyet Manifestosunun 100. Yılında Amasya Genelgesi Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, tarihini bilmeyenin geleceğinin olmayacağını belirtti.

EN BÜYÜK DEVRİM BU

Feyzioğlu, "Türk milleti asla yolundan geri dönmemiştir, dönmeyecektir. Türk milletinin yolu bellidir, izi bellidir gideceği yer bellidir. Menzile ulaşmanın tek yolu vardır o da kol kola, omuz omuza gitmektir." diyerek, Tarihini bilmenin kitabi bir bilginin ötesinde hissetmek olduğunu anlatan Feyzioğlu, "Meselenin yüzüncü yıl ruhunu buraya taşımaktır. Bunu nasıl başaracağız, hep birlikte. Mustafa Kemal'in ilk ve bütün devrimlerin anası olan devrimi asker üniformasını çıkarıp ödünç aldığı sivil kıyafetle yoluna devam etmesi... İşte en büyük devrim bu" dedi.

MESELE BU RUHU YAKALAMAKTIR

"Galiçya'da, bir evladını Trablusgarp'ta, bir evladını Çanakkale'de şehit vermiş bir anneden dördüncü evladını isteyeceksiniz. Bunu asker olarak isteseniz ölür de dördüncü evladını vermez size. Bakanlık olarak isteseniz mümkün değil ancak ve ancak milli mücadele ruhuyla, bir milli mücadele ve vatan için isterseniz olur. İki çift çoraptan birini devlete vereceksin diyen sadece millet olursa verir. İşte mesele bu ruhu yakalamaktır. "ifadelerini kullandı.

MESELE HEPİMİZİN

Feyzioğlu, Mustafa Kemal'in ortaya koyduğu irade ve ruhun kapsayıcı olduğuna işaret ederek, siyasi yelpazenin neresinde olunursa olunsun yıkıcı değil yapıcı olunması gerektiğini, vatana birbirini suçlayanların değil bir birinin eksiğini, gediğini kapayanların, birbirine doğru olanı anlatanların hizmet edeceğini söyledi. Türkiye'nin önünde fırsatlar ve tehlikeler olduğunu dile getirerek, "Bu fırsatları nasıl yakalarız bu tehlikeleri nasıl bertaraf ederiz. Mesele hepimizin bir kişi gibi düşünmesi değildir, mesele hepimizin bu ülke, bu millet için düşünmesidir, evlatlarımızın geleceği için kalbimizin çarpmasıdır." dedi.

Feyzioğlu, Türkiye'nin, 82 milyon vatandaşını yargının güvenilir paydasında buluşturmak zorunda olduğununun altını çizerek şöyle dedi:

"Türkiye muhakkak suretle yargı reformunda başarılı olmak zorundadır, vatandaşına hak ettiği geleceği sağlayabilmek adına hukukçusunu iyi yetiştirmeli, hakimini, savcısını, avukatını iyi eğitmelidir. İyi eğitim sadece öğretimle olmaz, uygulamacının yüreğine insan sevgisini koyarak olur. İnsan sevgisi yüreğinde barınmayan bir hukukçunun ülkesi için çalışmasını bekleyemeyiz. Anayasamızda ve kanunlarımızda da güvenilir bir yargı için üstümüze düşeni yapmak zorundayız. Eksiğimiz var mıdır, tabii ki  vardır. Düzelecek midir eksikler, tabii ki düzelecektir."

Menzile ulaşmanın tek yolu olduğunu belirten ve Umutlu olmak gerektiğini dile getiren Feyzioğlu, "Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Mustafa Kemal'in izinden gidenler olarak asla umutsuz olmayız. Türk milleti asla yolundan geri dönmemiştir, dönmeyecektir. Tür milletinin yolu bellidir, izi bellidir gideceği yer bellidir. Menzile ulaşmanın bir tek yolu vardır o da kol kola omuz omuza gitmektir." dedi.tamamladı.

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 22:58
YORUM EKLE