Alexa
banner314

Gazilerden Vergisiz Araçta Fiyat Sınırlamasına Tepki

TBMM'ye sunulan Bazı Vergi ve Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la vergisiz araç satımının 70 bin lira ile sınırlandırılmasına gaziler tepki gösterdi

Gazilerden Vergisiz Araçta Fiyat Sınırlamasına Tepki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulan Bazı Vergi ve Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la vergisiz araç satımının 70 bin lira ile sınırlandırılmasına gaziler tepki gösterdi.


Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu ve ÖTV yasası olarak bilinen bu kanun ile engellilere araç satışı uygulamasındaki suistimallerin önüne geçmek için bu uygulamanın vergisiz fiyatı 70 bin liranın altındaki araçlarla sınırlandırıldığı dün itibariyle resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gaziler bu yasa ile hayatlarının daha da zorlaşacağını belirterek yasaya tepki gösterdi. 
  Hakkari Dağ Komando Taburu’nda uzman çavuş olarak görev yaparken 26 Temmuz 1995’te ihbar üzerine Hakkari’nin Karadağlar mevkisine gittikleri sırada PKK ile girilen çatışmada başına isabet eden mermiyle ağır yaralanıp gazi olan Sebahattin Aslan (48), önce Diyarbakır Asker Hastanesi’ne, buradan da Ankara GATA’da tedavi olup 4 ay sonra ayağa kalkabildiğini ancak sağ tarafı felç olduğu için tekerlekli sandalyeye mahkum olduğunu belirterek, "29 Eylül'de yasallaşan ve 'torba yasa' olarak bilinen yeni düzenlemeler hayatımızda bir sürü değişiklikler yapacak. Biz malul gazilerin ve şehit ailelerinin ÖTV muafiyetsiz faydalandığı araba alma fiyatının 70 bin lira ile sınırlandırılması büyük sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Bu yasayı tasarlayanlar, gazilerin ve engellilerin  yaşadıkları zorluklardan, onların ağır yüklerinden haberlerinin dahi olmadığı gayet aşikardır. Biz malul gazilere ve engelli insanlara yardımcı olmak, hayatlarını kolaylaştırmak elbette ki sosyal devletin en büyük görevlerinden biridir" dedi.


Aslan, vatan ve millet uğruna dün Çanakkale'de bugün ise hem PKK terör örgütüne hem de ülkemizin bekasına göz diken FETÖ'ye karşı kollarını bacaklarını bu topraklar için feda etmiş insanlar olduklarına dikkat çekerek şöyle devam etti:
"Hayatımıza bundan sonra ortez/protez ve tekerlekli sandalyeye mahkum olarak yaşam mücadelesi vermeye gayret gösteren bu devletin ve milletin evlatlarıyız. Biz gaziler arabamıza ortez/protez, tekerlekli sandalye, sağlık gereçleri ve diğer temel ihtiyaçlarımız ile birlikte araçlara sığmak için bagajı ve içi geniş araçlara binmek zorundayız. Biz gazilerin, yaşam seviyesini daha da yükseltmek bu devleti yöneten sizlerin yükümlülüğü altındadır. Biz gazilerin hayata adapte ve sağlık çözümünde daha da büyük sıkıntılara sebebiyet vermeme açısından, gazilere ve şehit ailelerine ÖTV muafiyeti kanunda yeni bir yapılanmaya gidilerek ayrı tutulmalıdır. Bu ülkeye büyük bedeller vermiş biz gaziler ve şehit aileleri olarak gereğinin yapılacağını ve bu yanlıştan dönüleceğine inanıyorum."
 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner307

banner313