Alexa

Günlük Evlerin Getirdiği Büyük Tehdit!

Türkiye genelinde 14 binin üzerinde günlük kiralık ev var.Terör olaylarının artması hücre evi endişelerini ortaya çıkardı.

Günlük Evlerin Getirdiği Büyük Tehdit!

Türkiye'nin her yerinde ‘Günlük kiralık ev’ leri bir telefonla birlikte kiralamak mümkün. Türkiye'de 14 Binin üzerinde kiralık ev ilanı bulunuyor. İlgili mercilerin "yasaklanacak" dediği kiralık evler hiç bir hukuki mevzuata dayanmıyor. Hücre ev endişesi her geçen gün artıyor.

Çok basit bir işlemle hatta internet sitelerinden kiralanan günlük kiralık evler, özellikle istanbul'da Havalimanı saldırısı sonrası tehlike arzediyor. Taksim, Şişli, Fatih, Bakırköy, Kadıköy... İstanbul’un en popüler ilçeleri başta olmak üzere pek çok sokağında sokak lambalarından duvarlara ilan panolarından kaldırım taşlarına kadar hemen yerde ‘Günlük kiralık ev’ ilanlarıyla karşılaşmak mümkündür.

Terör ve suç olaylarında faillerin denetimsiz bir şekilde günlük kiralık evlerde konaklaması bu evlerin denetimi ve hukuki durumuyla ilgili tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Daha çok apartman daireleri günlük ev şeklinde kiraya verilmektedir. Bir çok yerde apartman sakinleri apartmanlarında günlük olarak kiraya verilen evlerden rahatsızlığını dile getirmektedir. Çoğunluğunda hiç bir kimlik ve belge sunulmadan kiralanan evlerde kalanlar tehdit olarak algılanmaktadır.

28 Haziran’da Atatürk Havalimanı’nda 45 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyen teröristler emlakçı aracılığıyla Fatih’teki Horhor semtinde bir binanın 1. katını kiralamışlardı. Günlük kiralık evler Türkiye'nin her yerinde ‘güvenlik endişesi’ne rağmen hâlâ rağbet görüyor. 

Günlük kiraya verilen evler, İmar planlarında ve tapu kayıtlarında  ‘mesken’ olarak görünüyor. tabi olarak konut dokunulmazlığı gerekçesiyle belediyeler ve emniyet birimleri bu evlere işlem yapmakta ciddi sorunlar yaşıyor. 

Atatürk Havalimanı saldırısı ardından Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ilçede bu tip evlerin denetimsiz biçimde kiralanmasıyla ilgili 2015’te adım attıklarını açıklamış, günlük daire kiralayan 35 emlakçının tespit edildiğini ve 25’inin kapatıldığını belirtmişti.. buna rağmen ilçede yüzlerce evi bulmak mümkün.

TURİST EVLERİ

Günlük evler, kaçakların, teröristlerin, fuhuş sektörünün yuvası olmaktan çıkarılmalıdır. Bu hususla ilgili yasal boşluklar giderilerek 'Turist evi" şeklinde denetimli olarak izin verilmelidir.

Fransa, Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, ABD gibi ülkelerde bu tip evler ‘turistik’ statüde değerlendirilmektedir.  Günlük evlere hukuki zemin kazandıran bir yönetmelik taslağı hazırlayan ETD, geçtiğimiz aylarda bu taslağı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunmuştu. Taslakta, ev turizmi olarak işletilen konaklama tesislerine ‘turist evi’ denilmesi önerilerek “Turist evleri, mesken olarak kullanılmaya elverişli bağımsız bina, apartman dairesi, müstakil ev, köy evi ya da villa tipinde inşa edilen ve nitelikli elemanlarla tefrişi yapılan, müşterinin kendi yeme ve içme ihtiyacını karşılayabilmesi için gerekli teçhizat ile donatılan, veya bağımsız binalarda kahvaltı salonu olan, imar planlarında konut veya ticaret kullanımına ayrılmış yerlerde imar planı ve mevzuata uygun olarak inşaatı tamamlanmış tesislerdir” hukuki tanımı yapılması gerektiği üzerinde durulmuştu. 

YORUM EKLE