Alexa
banner314

“Hollanda’nın atları ve itleri bu milleti korkutamaz”

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'ya yönelik skandal tavrını kınadı.

“Hollanda’nın atları ve itleri bu milleti korkutamaz”
banner327

“Bu Millet 15 Temmuz’da tanka, helikoptere ve savaş uçaklarına vatanı için gövdesini siper etmiştir”

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Türkiye’nin son yıllarda artan gücünün, sadece içeride ve bulunduğu bölgede değil Avrupa’da da kendisini gösterdiğini vurguladı.

 “Hollanda’yı yönetenler ırkçılığa yenilmişlerdir”

Malkoç konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Avrupa Birliği ülkeleri başta Avusturya, Almanya, Hollanda, Danimarka olmak üzere bu ülkeler demokrasiyle, insan haklarıyla ilgili sınavdalar. Hollanda’da ki uygulamaya baktığımızda maalesef Hollandalı siyasetçiler, Hollanda’yı yönetenler ırkçılığa yenilmişlerdir. Hatta ırkçılığın esiri haline gelmişlerdir. Bir avuç aşırı sağcı ırkçı parti yöneticileri Hollanda’nın başbakanı ve bakanlarını rehin almıştır.

“Türkiye son 200 yılın en iyi durumundadır”

Hollandalıların atlarıyla, itleriyle Türklerin üzerine saldırdıklarını belirten Malkoç, “Biz ve dünya bunu gördük, yaşadık. 15 Temmuz’da uçaklar, tanklar, helikopterler bizim insanımızı korkutamadı. Hollanda’nın itleri mi, atları mı korkutacak bizim insanımızı. Biz bunu biliyoruz ama üzüldüğümüz şey, Avrupa’da ki insan haklarını savunanlar, Avrupa’da ki demokratlar, Avrupa’da ki insan hakları konusunda hassas olan kurumlar, kişiler sessiz kalıyor. Avrupa şuanda bir avuç ırkçıların, yabancı düşmanların, ve İslam karşıtlarının elinde esir durumdadır.

Türkiye’nin mücadelesi Avrupa demokratlarını, Avrupa insan hakları savunucularını rehin alan ırkçıların elinden kurtarmak üzerinedir.

Biz Kamu Denetçiliği Kurumu olarak insan hakları konusunda hassas olan bu konu gündemimizdedir. Biz Avrupa’daki bütün ombudsmanlara ve insan hakları savunucularını bu konudan dolayı uyardık, yazılar gönderdik ve gönderiyoruz. Eğer Avrupa’daki insan hakları savunucuları,  vicdan sahibi insanlar, demokratlar bir avuç yabancı düşmanlığının eline rehin düşerse Avrupa kendi haline yanar. Yoksa Türkiye son 200 yılın en iyi durumundadır daha da iyi olacaktır” diye konuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumu olarak olaylara; insan hakları, hak ve özgürlüklerin kullanılması, siyasi hakların kullanılması yönüyle baktıklarını söyleyen Malkoç, üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarının altını çizdi.

“Hollandalıların veya Almanların yaptığı davranış hukuka da aykırıdır, insan haklarına da aykırıdır, ahlaka da aykırıdır”

 Avrupa’daki kurum, kuruluş, demokrat ve insan hakları savunucularını harekete geçirmeye çalıştıklarını kaydeden Malkoç, “Onlara diyoruz ki Avrupa’daki birçok ırkçının esiri olmayın. İslam düşmanı veya yabancı düşmanlarının esiri olmayın kendi koyduğunuz ilkelere sahip çıkın. Burada kaybeden kesinlikle Türkiye olamaz. Hollandalıların veya Almanların yaptığı davranış hukuka, insan haklarına ve kendi koydukları ilkelere aykırıdır. Bizim görevimiz Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu olarak Almanlara, Hollandalılara, Danimarkalılara buradaki insan hakları savunucularına hukuku hatırlatmak, insan haklarını hatırlatmak, demokrasiyi hatırlatmak olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Telefonla görüşmeleri olduğunu bildiren Malkoç,  bugünden itibaren yazılı olarak kendilerine bu konuda hassas olmalarını hatırlatacaklarını ayrıca 2 Nisan’da İspanya Ombudsmanlığının düzenlediği sempozyuma konuşmacı olarak katılacağını bildirdi.

 Avrupa’daki bütün insan hakları savunucularıyla, bütün ombudsmanlarla görüşme imkânı olacağını bildiren Malkoç, “Sempozyumda Türkiye’ye yapılan bu haksızlıkları dile getireceğiz. Bunları sadece Türkiye adına değil dünyada hak ve özgürlüklerin daha da yerleşmesi, uygulamaların daha da insani olması açısından önemli olduğunu söyledi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2017, 18:12
YORUM EKLE

banner307

banner325