Alexa

İlber Ortaylı; Topal ördek gibiyiz

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Boğaziçi Üniversitesi'nde Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün Atatürk Sempozyum'unda konuştu. Özel eğitime karşı olmadığını belirten Ortaylı, "sandviççi dükkanı gibi özel okul açıyor adamlar. 15 tane peynirci dükkanından iyi peynir çıkmaz." dedi.

İlber Ortaylı; Topal ördek gibiyiz

Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen Atatürk Sempozyum'unda konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı,  Atatürk'ün askeri hayatı, İstiklal Savaşı, 1. ve 2. Dünya Savaşları'nı anlattı.

Farklı illerden üniversite öğrencileri katıldığı Sempozyumda dünyanın Gözünde Atatürk ve Türk Aydınlanması yaptığı konuşma sonrasında  öğrencilerin sorularını yanıtladı. 

Bir takım akımların Türkiye'de ordunun içine girip onu zayıflatmak dejenere etmek amacını güdüyorsa bunda dışarıdan destek gördüklerini belirten Ortaylı, "Türkiye'de ordu, çok mühim yani bizim tarihimizde de hanemizde de organizasyonun en belirgin şekilde ortaya çıktığı yerdir. Modernleşme demek insanın kalitesinin değiştirmekse en iyisinin henüz maalesef sadece askeri eğitimde becerilebildiği bir daldı bu. Sadece orada bu kadar başarılı olundu." dedi.

Türk ordusu üzerine yapılan planları kastederek konuşan Ortaylı, "Türk ordusuyla insanların neden uğraştıkları belli...Donanmanın yaptığı atılımlar belli, teknoloji gelişiyor bunu engellemek lazım. Bunun engellenmesi lazım. Bu nasıl olacak hepinizin çok iyi bildiği bazı alttan alta oymalarla olur. Çok açık şekilde kabiliyetli insanları diskalifiye edersin, insanların hayatını çalarsın. Bunun gibi bir takım numaralar hazırlarsın bu çok açık. Burada komplo teorisine inanıyorum ve öyle" dedi.

SANDVİÇÇİ DÜKKANI GİBİ...

Günümüzde eğitim sisteminin büyük sorunları olduğunu ifade eden Ortaylı, "Özel eğitime karşı değilim. Ama bugünkü gibi özel eğitim olmaz, sandviççi dükkanı gibi özel okul açıyor adamlar. 15 tane peynirci dükkanından iyi peynir çıkmaz. Bu feci bir şey ve tahlil edilmemiş bir sorun." ifadelerini kullandı.

HÖDÜKLER VAR

Tarihçilere de eleştire eleştirilerde bulunan Ortaylı, "Bu piyasada Kazım Karabekir ile Mustafa Kemal'i birbirine kırdırmaya çalışan hödükler var... Tarih dergileri çıkararak falan. Böyle şeylere itibar etmeyin. İstiklal Savaşı'ndaki komutanların ruh dünyasını gelişimini biz tespit edemeyiz. Çok belli ki bunlar büyük adamlar, oldukları yerde yatmak ister. Birisi doğu cephesinden, diğeri orta anadoludan gelip katılmış, sonuna kadar desteklemiş. Üçü dışında öbürleri sonradan katılmıştır" dedi. 

Öğrencilerin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düzenlediği askeri operasyonlarla ilgili soruları cevaplandıran Ortaylı,  "Onu hükümet bize sormuyor zaten, nasıl politika izleyeceğini. Yalnız Türk Silahlı Kuvvetleri bu savaşa katılanların içinde en eğitimli en dayanıklı ordudur. Çünkü bu Amerikan ordusunu ben ikinci cihan harbindeki ordu olduğu kanaatinde değilim." diyerek şöyle devam etti. "Cumhuriyetin temel kurumlarından birisi ordudur maalesef diyorum ikincisi yoktur. Topal ördek gibiyiz yani. İsterdim hukukçularımız olsun, üniversitemiz olsun, politikacılarımız olsun. Bunlar yok yani çok açık." dedi.

YORUM EKLE