Alexa

İnfaz Yasasında Düzenleme! Ceza İndirimi Ne Zaman Yasallaşacak?

Mahkumlara Ceza indirimini sağlamaya yönelik düzenlemeler Adalet Bakanlığı bünyesinde sona yaklaştı. İNFAZ YASASI şeklinde ele alınması beklenen ceza yasanın yasallaşması için çalışmalar son aşamaya geldi.

İnfaz Yasasında Düzenleme! Ceza İndirimi Ne Zaman Yasallaşacak?

Mahkumlar ve mahkum yakınları tarafından af ve ya ceza indirim yasası uzun zamandır bekleniyordu. Hükümlüler ile ilgili ceza yasası seçimler öncesinde çıkması bekleniyordu. Şimdi mahkum yakınları umutlarını tazeleyerek yeniden soruyor: Mahkumlara af ne zaman çıkacak? Ceza infaz yasasında değişiklik ne zaman olacak? Ceza indirim Yasasından kimler faydalanacak?

Son bir yıldır, Af konusu, ceza adaletini sağlamaya dönük düzenlemeler mahkum yakınları tarafından en çok takip edilen ve araştırılan konulardan birisi. Ceza indirimi konusuyla ilgili Adalet Bakanlığına bir çok yerden öneriler gelirken, Yargıtay 19. Ceza Dairesi Başkanı Ramazan Özkepir, ‘etkin pişmanlık’ uyarınca ‘gasp, hırsızlık, dolandırıcılık’ sanıklarına ‘zararın giderilmesi’ halinde yargılama süresince ceza indirimi mümkün olmasına rağmen, ‘kaçakçılık’ suçu işleyenler yönünden bunun sadece ‘soruşturma’ aşamasıyla sınırlı tutulmasının adil olmadığını savundu.

31 Mart’taki yerel seçimden hemen sonra açıklanacağı savunulan ceza yasasında ki değişiklikler en geç iki ay içerisinde yasallaşarak yürürlülüğe girmesi bekleniyor. Şu anda ayrıntılarla ilgili bilgiler bulunmuyor. Ancak, Mevcut Ceza İnfaz Kanunu'nda 2 yılın altında hüküm giyenler, cezaevine girmiyor. Yapılacak düzenlemeyle suçluluğu mahkeme yoluyla kesinleşmiş kişiler bir gün bile olsa cezaevine girecek. Yapılan araştırmada Türkiye'de en çok işlenen suç hırsızlık. 1 kişi hırsızlıktan 3 yıl ceza alıyorsa mevcut CİK'e göre 1 yılı kapalı cezaevinde 1 yıl da açık cezaevinde yatıp çıkıyor. Açık cezaevinde ise mahkumlar belli günlerde dışarıya çıkabiliyor. Yeni Düzenleme ile cezanın ağırlığına göre hükümlünün cezaevinde yattığı süre artacak. Hırsızlık, uyuşturucu, terör, kadın cinayeti, çocuğa cinsel istismar suçlarının cezalarında artırıma gidilecek.

İNFAZ SÜRESİ İNER Mİ

İnfaz Yasası üzerinde çalışan bakanlıktaki komisyon, tüm önerilerle birlikte 2 yılın altındaki suçlara getirilen tutuklama yasağını da inceliyor. Kadına/çocuğa şiddet, tecavüz ve uyuşturucu satıcıları yönünden infaz indirimi yok. Artışta olabilir. Ancak diğer suçlar yönünden bir indirim üzerinde çalışılıyor. Yeni infaz düzenlemesi yolda. Şu anda 10 yıl ceza alan bir kişi 6.5 yıl hapis yatıyor. Eski infaz sistemine dönülürse, 10 yıl ceza alan bir kişi 4 yılda çıkacak.

Teklif; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) ve 765 sayılı TCK ile özel kanunlardaki suçlar yönünden tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam ceza sürelerinden şartlı indirim yapılmasını öngören teklif, bunun sonucu infazı kalmayan hükümlü ve tutukluların salıverilmesini amaçlıyor. Teklif, 19 Mayıs 2018 tarihinden sonraki suçları kapsam dışında bırakıyor.

Teklifte istisna olarak sıralanan suçların dışındaki suçlarla ilgili infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresinden bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılacak.

Hükümlünün birden fazla cezası varsa indirim, her bir ceza için ayrı ayrı uygulanmayacak,

“Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında sahte tütün mamulleri ve alkollü içkileri ticari amaçla üreten, bulunduran veya nakleden, satışa arz eden veya satan, bunları bilerek ticari amaçla alan kişiler 1 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar hapis cezasıyla cezalandırılıyor. Kaçakçılık suçlarını işleyenler etkin pişmanlık göstererek, soruşturma evresi sona erene kadar suç konusu eşyanın (sahte tütün, alkol) gümrüklenmiş değerinin iki katını Hazine’ye öderlerse cezaları yarı oranında indiriliyor.

İnfaz Yasası üzerinde çalışan bakanlıktaki komisyon, 2 yılın altındaki suçlara getirilen tutuklama yasağını da inceliyor. Kadına/çocuğa şiddet, tecavüz ve uyuşturucu satıcıları yönünden infaz indirimi yok. Şu anda 10 yıl ceza alan bir kişi 6.5 yıl hapis yatıyor. Eski infaz sistemine dönülürse, 10 yıl ceza alan bir kişi 4 yılda çıkacak. 

"TBMM Ne Zaman Açılacak?"

Yeni askerlik sistemi, şartlı ceza indirimi, 3600 ek gösterge ve diğer durumlarla ilgili milyonlarca vatandaşın beklediği meclis ne zaman açılacak, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, TBMM'nin açılış sürecinin yerel seçimlerdeki itirazlar nedeniyle 1 hafta ertelendiğini söyledi. TBMM 16 Nisan’da açılacak. 

KAPSAMHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayten
Ayten - 7 ay Önce

Hasbelkader mahkum olmuş ömründe ilk defa suça karışmış ağır TAHRiK Nefsi müdafaa varken kanaatle yuvalar yıkıldı devletimiz Bizi göz ardı etmesin Toplumsal barış için TCK 81 dahil CEZA İNDİRİMİ gerekliliktir

Pınar
Pınar - 7 ay Önce

Ya açmasınlar ne gerek var meclisin açılmasına vekiller beleş çalışmadan para kazanmaya alışmışlar mahkum kimin umrunda ki zaten dağılan babasız büyüyen çocuklar bu iş böyle gider oylar sayir durur 5 sene boyunca seninki benimki diye