Alexa

IPTV Server Teknolojisinin Geleceği

IPTV’lerin yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlamasıyla bu konudaki rekabet de iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı.

IPTV Server Teknolojisinin Geleceği

IPTV’lerin yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlamasıyla bu konudaki rekabet de iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Artık insanlar makul fiyatlara iyi hizmetler alabilecekleri firmaları araştırıyorlar. Ancak iyi hizmet bu noktada biraz göreceli bir kavram. Çünkü o kadar çok firma arasında gerçekten iyi hizmetin hangisi olduğunu anlamak oldukça zor.

Özellikle IPTV denilince akla hemen IPTV serverların hızları gelmekte. Sanıldığının aksine IPTV serverlar basit bilgisayarlar değiller. Hatta normal bir ev bilgisayarlarından bin kat fazla veriyi depolayıp bu verileri birbirinden bağımsız olarak pek çok bilgisayara gönderebiliyorlar.

Normal kullanıcılar IPTV yayınlarında herhangi bir sorunla karşılaştıklarına bunu hemen hizmeti veren firmanın üzerine yıkmaya çalışırlar. Oysaki iptv serverları normal ev bilgisayarları gibi sıklıkla sorun çıkaran makineler değillerdir. Bu yüzden herhangi bir sorunla karşılaşıldığında sorunun bulunması için ilk kontrol edilecek cihaz kendi bilgisayarımız ya da internet bağlantımız olacaktır.

IPTV serverlar milyonlarca insana hizmet vermekteler. Bu kadar çok insana verilen hizmetin de ciddi ve hızlı serverlarla yapılması gerekmekte. IPTV serverlar veriyi hızlı ve sorunsuz bir şekilde iletmeyi ana amaç edindikleri ve bu şekilde dizayn edildikleri için bu konuda başlarına herhangi bir arıza gelmesi çok çok az bir ihtimaldir. Bu yüzden ülkemizde IPTV hizmeti veren firmalar bu işi güçlü ve güvenilir serverlar üzerinden yapmaktalar.

IPTV yayınlarını izlerken yayın sırasında, web sayfaları üzerinden televizyon izlerken yaşanılan takılma ve donmaların olmadığını göreceksiniz. Bunun sebebi ise iptv server üzerinden yapılan yayınların kişiye özel olarak tahsis edilen serverlar üzerinden yapılması. Bu sayede tek bir noktadan çıkan yayın sadece tek bir noktaya gitmekte ve sinyal gereksiz bir şekilde dağılmamaktadır. IPTV server ne kadar hızlı olursa yayın da o kadar hızlı bir şekilde ilerler. Ancak bu noktada sahip olduğunuz internet bağlantı hızı da devreye girer. Server ne kadar güçlü olursa olsun sizin sahip olduğunuz internet bağlantınızın hızı oranında bir düşüş olacaktır. Ancak her ne olursa olsun ülkemizde standart 4Mbit civarında bir internet bağlantısına sahip olan herkes IPTV yayınlarını hiçbir sorun yaşamadan izleyebilmektedir.

IPTV hizmetini https://www.iptvboxpro.com sitesinden aldığınızda aslında bir bakıma kendinize iptv server kiralamış oluyorsunuz ve kiraladığınız server üzerinden IPTV yayınlarını izlemeye başlıyorsunuz. Siz bunu yayın olarak düşünseniz de aslında olayın temelinde size tahsis edilen bir bilgisayar var. Bu bilgisayar size kendi üzerinde bulunan televizyon yayınlarını gönderiyor siz de bunu kendi bilgisayarınızdan ve televizyonunuzdan izleyebiliyorsunuz. Bilgisayarınız üzerinden direkt olarak izlemeniz mümkün. Gerekli olan sadece kanalları izlemek için bir yazılım kurmak. Ancak yayınları televizyon üzerinden izlemek isterseniz Set Top Box olarak adlandırılan bir kutuya ihtiyacınız olacak. Internet kablonuzu bu kutuya takarak, internet yayınını televizyonda izlemek için uygun hale dönüştürüyorsunuz. Bir HDMI kablosu vasıtasıyla da kutudan televizyona bu yayınları aktarabilirsiniz.

YORUM EKLE