Alexa

İstanbul'da yeniden Seçim İddiaları

İstanbul'da seçim sonuçlarıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun vereceği karara gözler dikildi. İstanbul'da Oylar yeniden sayılır mı? Peki İstanbul'da yeniden seçim yapılır mı?

İstanbul'da yeniden Seçim İddiaları

İstanbul'da seçim sonuçlarıyla ilgili iddialar büyüyor.Yüksek Seçim Kurulu'nun oyların tamamının yeniden sayılmasıyla ilgili iddialar ciddiyetini koruyor Uzman Avukat Kürşat Ergün, İstanbul'da itirazlarla ilgili henüz sürecin tamamlanmadığını belirtirken konuyla ilgili henüz bir karar verilmediğini ve bununda mümkün gözükmediğini söyledi.

Seçim hukuku uzmanı Avukat Kürşat Ergün ise iddialarla ilgili İnternethaber.com'a yaptığı açıklamada,Yüksek Seçim Kurulu'nun oyların tamamıyla ilgili böyle bir kararı almasının hukuken mümkün olmadığını, ilçe seçim kurullarına itiraz süreçlerinin henüz tamamlanmadığını söyledi. 

BÖYLE BİR KARAR ŞU AN MÜMKÜN DEĞİL

Siyasi parti temsilcilerinin seçim sonuçlarına ilişkin, İlçe seçim kurullarının kararlarına karşı il seçim kurullarına itiraz hakkı bulunduğuna işaret eden Ergün, İl seçim kurulları kararlarına karşı da Yüksek Seçim Kurulu'na başvuru yapılabileceğini, bu çerçevede henüz Yüksek Seçim Kurulu'na müracaat gibi bir durum bulunmadığını belirterek; "Yüksek Seçim Kurulu'na müracaat edilmesi halinde bu süreçlerin sonunda yüksek seçim kurullarının oyların tamamının yeniden sayılması yerine, ihtilaflı oy pusulalarının bulunduğu torbaların açılmasına karar verebilir. Ayrı şekilde tasnif edilmiş olan geçersiz sayılmış oy pusulalarının yeniden incelenmesi şeklinde karar verebilir. Bu anlamda henüz süreç tamamlanmadığı için böyle bir kararın alınması hukuken şu anda mümkün değildir." dedi.

İstanbul'da Seçimin tekrar yapılması  mümkün mü?

İstanbul'da Seçimlerin iptal edilerek yeniden yapılması yönünde iddialarla ilgili de konuşan Ergün, Mevcut yasalara ve YSK'nın geçmiş kararlarına bakıldığında hangi koşullarda seçimlerin iptal edilerek tekrarına yönelik karar verilmesi gerektiği açık olduğunu, İstanbul'da mevcut durum itibariyle mümkün olmadığını belirtti.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 13:29
YORUM EKLE